Afet Sonrası Hemen Müdahale Edilmemeli | Sağlığa Yürü

Afet Sonrası Hemen Müdahale Edilmemeli

Afet Sonrası Hemen Müdahale Edilmemeli

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar, afet sonrası travmaya hemen müdahale edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar doğal afetlerin, ani ve şok edici olayların bireylerde travmatik etkiler oluşturduğunu belirterek, şokta olanların süreci tam olarak atlatmadan müdahale edilmesinin doğru olmadığına vurgu yapıyor.

Travma anlarında insanın şok etkisi yaratacak bir durumla karşılaşabileceğini belirten Psikolog Cemre Ece Gökpınar şunları söyledi: “Birey ilk önce içerisinde bulunduğu durumun yarattığı psikolojik etkilerden ziyade, kendisinde fiziksel olarak bir problemin olup olmadığına bakmaktadır. Fiziksel yaralanmalar ve çevresel olaylar kontrol altına alındıktan sonra travmadan kaynaklı psikolojik etkiler söz konusu olmaya başlayabilir.”

“Şok etkisi altında olunan ilk aşamada, travma süreci tam sonlanmamışken psikolojik bir müdahale yapmak doğru değildir.” diyen Cemre Ece Gökpınar, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bizim ruhsal olarak açılan yarayı görmemiz lazım. Afet süreci hala yaşanıyorken bireye psikolojik bir tedavi ya da müdahale girişiminde bulunmak kişiyi rahatlatmayacaktır. Tam tersi bireyden, negatif bir reaksiyon alınması muhtemeldir. Kişinin açılan psikolojik yaralarının gün yüzüne çıkması müdahale için en uygun zamandır. Bu süreçte maksat, telkin etmeye çalışmak değil, bireyin acılarını paylaşmak ve acılarına ortak olmaktır.”

Afet Sonrası Hemen Müdahale Edilmemeli
Afet Sonrası Hemen Müdahale Edilmemeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN