Aşı İle Önleyebileceğiniz Tek Kanser Türü | Sağlığa Yürü

Aşı İle Önleyebileceğiniz Tek Kanser Türü

Aşı İle Önleyebileceğiniz Tek Kanser Türü

Yüzden daha fazla olan kanser türü arasında sadece biri aşı ile önlenebilen tek kanser türü olarak dikkat çekiyor.

Rahim ağzı kanserine yakalanmaktan kurtulmak için yapılması gereken tek eylem aşı olmak.

Rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virüsü (HPV), cinsel yolla bulaşıyor, yıllarca sinsice ilerliyor ve geç dönemde belirti veriyor. Erken teşhisi ise bazı tarama testleriyle mümkün.

HPV 200’den fazla türü olan kadın ve erkekte ciltte siğillere yol açan aynı zamanda bazı türleri rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok kansere sebep olabilen bir virüs olarak ortaya çıkıyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü şunları söyledi: ”Rahim, yumurtalık ve rahim ağzı gibi kadınlarda sık görülen kanser türleri içinde rahim ağzı kanseri, kadınların korunabileceği tek kanser olarak dikkat çekiyor.

Virüs kaynaklı gelişen ve ölümcül olan HPV hastalığına karşı elimizde güçlü iki silah var. Bunlardan ilki, rahim ağzı kanseri taraması için kullanılan HPV ve Smear testleri. Bu sebeple kadınların jinekolojik muayenelerini ve smear testlerini aksatmamaları rahim ağzı kanserine karşı en önemli silahlarımızdan birisidir.

İkinci silahımız ise HPV’ye karşı geliştirilen aşıdır. Aşılar rahim ağzı kanserinin yüzde 70 ila yüzde 90’ından sorumlu olan HPV tip 16 ve 18’in yanı sıra en çok görülen semptom olan siğillerin sebebi HPV Tip 6 ve 11’e karşı koruma sağlamaktadır.”

Aşı için en ideal yaş 9-15 arası, henüz cinsel olarak aktif olmamış kız ve erkek çocuklarıdır. Bu yaş grubu dışında kalan kadınların 45, erkeklerin ise 25 yaşına kadar aşı olabilmesi mümkün.

Aşı İle Önleyebileceğiniz Tek Kanser Türü
Aşı İle Önleyebileceğiniz Tek Kanser Türü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN