Aşırı Sıcak Stres ve Kaygı Sebebi | Sağlığa Yürü

Aşırı Sıcak Stres ve Kaygı Sebebi

Aşırı Sıcak Stres ve Kaygı Sebebi

Aşırı sıcaklıkların yaşandığı dönemde terleme, su kaybı, aşırı nem ve kalitesiz uykunun vücudun dengesini bozduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun ise strese neden olduğunu belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, aşırı sıcakların insanı fiziksel olarak zorladığı kadar psikolojik anlamda da olumsuz etkileyebildiğini ifade etti.

Sıcakların doğrudan psikolojiyi etkilemese dahi dolaylı olarak etkileri ortaya çıkabileceğini kaydeden Ömer Bayar, şöyle konuştu: “Aşırı terleme, su kaybı, konforsuz ve bölünmüş uykular, aşırı nem veya nemin çok azalması gibi nedenlerle bedenin dengesi bozulmaya başlar ve kişi de stres meydana getirir. Strese bağlı olarak isteksizlik, motivasyon kaybı, iştahsızlık, enerjide düşüş ve halsizlik yaşanabilir. Bundan dolayı günlük iş ve sorumluluklarda gecikme, performans kaybı, azalan dikkatle birlikte artan hatalar kişide öfke, tahammülsüzlük, sabırsızlık gibi duygusal tepkilere dönüşebilir. Nem ile birlikte nefes kalitesinde düşüş, kişide boğulma hissi ve kaygıda artışa sebep olabilir.”

Özellikle kaygı bozukluğu olan veya kaygıya hassas kişilerde panik ataklar sıklaşabileceğinin altını çizen Bayar, takıntı gibi kaygıya bağlı rahatsızlıkların şiddetinde artış gözlenebileceğini kaydetti.

Bayar, “Uyku düzensizliğinden çabuk etkilenen bipolar bozukluk, psikotik bozukluk gibi ruhsal rahatsızlıkların atakları bu dönemlerde sıklaşabilir. Özellikle düzenli ilaç kullanımı olan kişilerin bedenlerindeki su miktarının çok azalması elektrolit dengelerini olumsuz etkileyebilir ve yan etkilerin görülmesine/artmasına sebep olabilir.” diye konuştu.

Aşırı Sıcak Stres ve Kaygı Sebebi
Aşırı Sıcak Stres ve Kaygı Sebebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN