Balık Zehirlenmesi | Sağlığa Yürü

Balık Zehirlenmesi

Balık Zehirlenmesi

Uygun koşullarda tutulup satılmadığı için balıklarda zararlı toksin ve proteinler oluşması nedeniyle alerjik rahatsızlıklara veya ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Balıklar denizden çıkarıldıktan sonra ölüler ve insan sağlığına zararı olan histamin proteini vücutlarında üremeye başlar. Bu yüzden tutulan balık hemen dondurulup satılmazsa balık bayatlar ve insanların tüketmesi durumunda ciddi ölümcül durumlara neden olur.

Çevre kirliliği nedeniyle suda, çinko, kurşun, bakır ve civa oluşur ve bunları balıklar da tüketmektedir. Özellikle mezgit, levrek, kalkan, kırlangıç ve midye gibi balıklar metalleri daha fazla tükettiği için bu balıkların yenmesi sonucunda ciddi ölümcül zehirlenmeler oluşabilmektedir.

Balık zehirlenmesi belirtilerinde; karın ağrısı, mide krampı, baş dönmesi, baygınlık, ateş yükselmesi, şoka girme ve bulantı durumları görülmektedir.

Balık  zehirlenmesi belirtisi birkaç dakika içinde ortaya çıkar, eğer belirtileri kendinizde görüyorsanız bol bol su içerek kusmaya çalışın ve hemen bir hastaneye başvurun.  

Balık Zehirlenmesi
Balık Zehirlenmesi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Balık Zehirlenmesi

BİRDE BUNLARA BAKIN