Belirtisi Yok Ansızın Vuruyor | Sağlığa Yürü

Belirtisi Yok Ansızın Vuruyor

Belirtisi Yok Ansızın Vuruyor

Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanseri dünya genelinde erkeklerde en sık rastlanan ikinci kanser olarak biliniyor.

Uzmanlar, ailede, anne baba ve erkek kardeşlerde prostat kanseri varsa kişinin bu kansere yakalanma ihtimalinin 3-5 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Meme kanserine sebep olan mutasyonların erkeklerde prostat kanserine neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bireyin sadece babasındaki prostat kanserinin değil annedeki meme kanserinin de risk oluşturduğuna vurgu yapıyor.

Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı hayati önem taşıyor ve özellikle prostat muayenesi çok önemli.

PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİSİ YOK

Prostat kanserinin pek belirtisinin olmadığını dile getiren Doç. Dr. İlker Tinay, şunları söyledi: “Prostat kanseri hiçbir belirti vermeyebilir çünkü prostat zaten var olan ve 50’li yaşlarda doğası gereği büyüme eğiliminde olan bir organ. Genellikle bu büyümeye bağlı işeme şikayetleriyle kontrole geliniyor. İleri evre prostat kanserinde ise genellikle idrarda kan şikayeti ile başvurular oluyor. Prostat kanseri ilk olarak bel omurlarına ve omurgaya sıçrama yaptığı için bel ve sırt ağrılarıyla da hastalar doktora başvurabiliyor.”

Prostat kanserini önlemenin herhangi bir yolunun olmadığını vurgulayan Doç. Dr. İlker Tinay, dengeli bir yaşam sürmeyi ve düzenli doktor kontrollerinin ihmal edilmemesini önerdi.

Belirtisi Yok Ansızın Vuruyor
Belirtisi Yok Ansızın Vuruyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN