Beyazlatıcı Diş Macunlarına Dikkat | Sağlığa Yürü

Beyazlatıcı Diş Macunlarına Dikkat

Beyazlatıcı Diş Macunlarına Dikkat

İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Şeşen Uslu, beyazlatıcı diş macunları hakkında merak edilenleri açıkladı.

Diş hekimliğinde daha beyaz dişler elde edilmesi amacıyla; diş taşı temizliği, ofis ve ev tipi beyazlatma tedavileri, porselen laminalar ve veneerler ve beyazlatıcı diş macunları gibi birçok farklı yöntem kullanılıyor.

 (Tezgah üstü ürün) Over the counter (OTC) ürünler; diş hekiminin kontrolü olmaksızın, hastaların marketlerden ve eczanelerden satın alarak kullandıkları ürünler ile yapılan beyazlatma yöntemidir. Bu amaçla; beyazlatma bantları, diş macunları, diş ipi, gargaralar, sakızlar ve vernikler kullanılıyor.

Beyazlatıcı diş macunları nasıl etki gösteriyor?

Dışsal renklenmeleri uzaklaştırmak ve tekrar oluşmasını önlemek için abraziv partikül içeren diş macunları sıklıkla kullanılıyor. Abraziv içerikli macunların günlük kullanımı, diş renklenmesine neden olan kromoforları uzaklaştırıyor, diş yüzeyine yapışmasını ve böylece renklenmeyi azaltıyor. Macun içeriğindeki abraziv partiküller boyutu büyüdükçe aşındırıcılık ve leke çıkarıcı etkinliğinin de artacağı belirtiliyor. Kimyasal içerikli beyazlatıcı diş macunları, dişleri renklendiren pigmentleri kimyasal olarak değiştirerek renklenmeyi önlüyor. Optik özellikteki beyazlatıcı diş macunları ise ‘‘blue covarin’’ gibi pigment içerikleri sayesinde etki göstermektedir. Fırçalama sonrası; mavi, ince, yarı transparan bir film tabaka diş yüzeyinde birikiyor. Bu ince film tabakası ve ışık etkileşimi ile dişler daha beyaz ve parlak görünüyor.

Son zamanlarda aktif karbon içerikli beyazlatıcı diş macunları da sıklıkla kullanılıyor. Bugün piyasaya sunulan diş macunlarındaki kömür, oksitlenen aktif kömürün ince bir toz formudur. Florit içeren ürünler olduğu gibi, flor içermeyen aktif karbon içerikli beyazlatıcı diş macunları da bulunuyor. Kömürün, flor üzerinde inaktive edici etkisi ve çürük önleyici etkinliğinin araştırılması gerekiyor. Aktif karbon içerikli diş macunlarının etkinliğinin değerlendirildiği bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır. Literatürde, kimyasal ajan içerikli diş macunlarına, hidrate silika gibi abraziv (aşındırıcı) içerik ilavesinin beyazlatma etkinliğini arttırdığı belirtilmiştir.

HANGİ TÜR ÜRÜNLERİ TERCİH ETMELİ?

Diş aşınmalarının sıklıkla görüldüğü günümüzde, diş hekimleri hastalarına düşük RDA değerli ve minimum aşındırıcı özellikte diş macunlarını önermektedir. Düşük aşındırıcılı diş macunlarının, renklenmeyi gidermede daha az etkili olacağı belirtilmiştir. Ancak diş macunlarının renklenmeyi önleme (beyazlatma) etkisini değerlendirirken, sadece aşındırıcıları değil, macunun tüm içeriğini birlikte değerlendirmek gerekiyor.

Beyazlatıcı Diş Macunlarına Dikkat
Beyazlatıcı Diş Macunlarına Dikkat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN