Beyin ve Damar Hastalıklarına Sebep Oluyor | Sağlığa Yürü

Beyin ve Damar Hastalıklarına Sebep Oluyor

Beyin ve Damar Hastalıklarına Sebep Oluyor

Beyin ve damar hastalıklarının sıcak havalarda arttığına dikkat çeken uzmanlar, aşırı sıcak ve nemde uzun süre kalındığında kişinin metabolik yapısının etkilendiğini belirtiyor.

Yaşlılar ve bebeklerde aşırı sıcak dönemlerde sıvı kaybının elektrolit dengesi bozukluklarına sebep olduğuna vurgu yapan uzmanlar, bu durumun yaşlılarda beyin ve damar hastalıklarının tetiklenmesine neden olduğunu işaret ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, yaz aylarında görülen omurga ve omurilik travmaları ile beyin hastalıklarına yol açan etkenlerden bahsetti.

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa: “Her ne kadar bugün kentler doğadan uzaklaşılmış, sentetik olarak oluşturulmuş olan yapılar olsa da hep doğayla iç içeyiz. Dolayısıyla doğadaki her türlü olaydan etkileniyoruz. Soğuktan, sıcaktan, nemden, rüzgardan, yağıştan etkileniyoruz. Doğal tüm değişiklikler bizlerde duygusal olarak, metabolik olarak, endokrin olarak her türlü yapımızı etkiliyor.” şeklinde konuştu.

“Sıcakta kalmamak ve yeterli sıvı almak oldukça önemli.” Diyen Bozbuğa şöyle devam etti: Çünkü yaz aylarında sıvı kaybı artıyor ve sıvıya oldukça ihtiyaç duyuluyor. Özellikle yaşlılar ile bebeklerde sıvı ve elektrolit dengesi bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Yaşlı bir insanda sıvı kaybı, aşırı terleme, yeterince sıvı alamamak, sıvı – elektrolit dengesi bozukluklarının ortaya çıkması da beyin damar hastalıklarının tetiklenmesine yol açabiliyor.”

Beyin ve Damar Hastalıklarına Sebep Oluyor
Beyin ve Damar Hastalıklarına Sebep Oluyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN