Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi Nasıl Korunur | Sağlığa Yürü

Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi Nasıl Korunur

Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi Nasıl Korunur

Evliliğini sona erdirmeye karar veren ebeveynler için ortak kaygıların ilki genellikle çocukların bu süreçte yaşayacağı psikoloji oluyor.

Psikolog Damla Ardacoşkun,  boşanma süreçlerinde çocukların psikolojisini korumanın en önemli yolunun; doğru ebeveyn yaklaşımı olduğunu söylüyor.

Yapılan çalışmalar, boşanma süreci doğru yönetildiğinde, bu yeni sürecin çocuklar üzerinde; doğrudan travmatik bir etki yaratmadığını doğruluyor.  DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzman Psikolog Damla Ardacoşkun, boşanma sürecindeki ebeveynlerin atması gereken ilk adımın çocuğa süreci doğru aktarmak olması gerektiğinin altını çiziyor.

Çocuklara süreç anlatılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın çocuğun yaşı olduğunu söyleyen Uzm. Psk. Ardacoşkun, çocuğun yaş grubunun göz önünde bulundurularak yapılan ebeveyn açıklamalarının, sağlıklı bir iletişim için gerekli zemini sağladığına dikkat çekiyor.

ÇOCUĞUN SORULARINI MUTLAKA CEVAPLAYIN

Uzm. Psk. Ardacoşkun, evliliğini sonlandıran ebeveynlere, çocukların psikolojisini korumak için iletişimde kritik başlıklar olduğunu hatırlatıyor: “Çocuklara boşanma kararı aktarılırken ideal olan, anne ve babanın çocuğa durumu beraber aktarmasıdır. Bu esnada çocuğun; güvende hissettiği, alışık olduğu, kendi odası gibi bir mekânda olması önemlidir. 3-5 yaş arası çocuklar, boşanma kavramını soyut olarak anlayacak, bilişsel yapıya sahip değildir. Bu sebeple; boşanma kelimesini kullanmadan, ayrı evlerde yaşama kararı alındığının bildirilmesi yeterlidir.   ‘Annen ve baban artık ayrı bir evde yaşayacak, istediğin zaman onunla görüşebileceksin ve ona ulaşabileceksin.’ gibi kısa ve net bir açıklama yeterli olacaktır. Çocuğun sorularını cevaplamak gerekir. Bu yaş dönemi, çocuğun benmerkezci olduğu bir zaman dilimidir. Çocuk, yaptığı yaramazlıklar yüzünden; babasının evden ayrılacağını düşünebilir. Boşanma kararının; çocuğun davranışlarıyla bir ilişkisi olmadığı, yetişkinler arasında yaşanan sorunlarla ilgili olduğunun altı çizilmelidir.”

BOŞANMANIN NEDENİ ÇOCUĞA AÇIKLANMALI

5 yaş sonrası çocuklarda, sosyalleşme ile birlikte boşanma kavramına dair fikirler oluşmaya başladığını anlatan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Psk. Damla Ardacoşkun, bu nedenle çocukların daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyduğunu ve daha çok soru sorabileceğini söylüyor. Ardacoşkun şöyle devam ediyor: “Bu yaş grubunda, boşanmanın sebeplerine dair suçlayıcı olmayan, genel açıklamalar yapmak gerekebilir. Anne ve babanın; birbirlerini suçlayıcı konuşmaması, boşanma sebeplerini birbirine yüklememesi önemlidir. 12 yaş sonrası ve ergenlik dönemi ise çocukların boşanma haberine karşı genellikle tepkisiz kaldığı, duygularını paylaşmadığı bir dönem olarak ifade edilebilir. Burada, çocukların duygularını ifade etmelerine fırsat vermek, boşanma kararının sebeplerini daha detaylı paylaşmak ve sonrasında sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda detaylı açıklamalar yapmak gerekir.”

Uzm. Psk. Ardacoşkun, “Çocuğa anne ve babanın tekrar birleşebileceğine dair bir umut verilmemeli, bu konuda çiftlerin hemfikir olup kararlı durması gerekli” diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
boşanma çocuk evlilik

BİRDE BUNLARA BAKIN