Bu Belirtiler Bozukluğun İşareti | Sağlığa Yürü

Bu Belirtiler Bozukluğun İşareti

Bu Belirtiler Bozukluğun İşareti

Her gün değişen çevre koşulları karşısında bitmek bilmeyen çaresizlik hissi olarak tanımlanan eko anksiyete, 2007 yılında fark edildi.

Eko anksiyetenin bir tehdit karşısında verilen doğal karşılık olduğunu ve bunun gözle görülebilir bir tehdit olduğunu belirten uzmanlar, bunları yaşayanların çocukları ve yakınları için de endişe duyduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar okuyan, araştıran, yaşadığı dünyaya değer veren ve ilgi gösteren, sorumluluk sahibi ve sosyal bilinci olan herkes ekolojik verileri takip ediyorsa eko anksiyete yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, eko anksiyetenin belirtileri hakkında şu bilgileri verdi:

Küresel iklim değişikliği, türlerin yok olması ve yaşayabildiğimiz bir gezegenin kalmayacağı yönünde geviş getirir tarzda tekrar eden düşünceler ve bunlara eşlik eden gerginlik, huzursuzluk, öfke, çaresizlik,

Ekolojik sorunlarla ilgili sürekli okuma ve araştırma hali,

Ekolojik sorunların çözümüne dair hissedilen umutsuzluk,

Ekolojik sorunların sebebi olduğuna dair suçluluk hisleri,

Ekolojik sorunlara dair konuları konuşmaktan, okumaktan ve izlemekten kaçınmak,

Ekolojik duyarlı davranışları yapamadığında huzursuz hissetmek ya da bu davranışlarının doğru olup olmadığından kuşku duymak,

Çevredeki diğer kişilerin ekolojik duyarlı davranışlarda bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve bu davranışları yapmayan kişilere duygusal/davranışsal tepkiler göstermek.

Bu Belirtiler Bozukluğun İşareti
Bu Belirtiler Bozukluğun İşareti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN