Bu Belirtiler Hayatınızı Kurtarır | Sağlığa Yürü

Bu Belirtiler Hayatınızı Kurtarır

Bu Belirtiler Hayatınızı Kurtarır

Türkiye’de meme kanserinden sonra kadınlarda yaygın olarak görülen kadın kanserlerinin önemsenmeyen belirtilerinin hayati önemi bulunuyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, ölümcül kadın kanserlerinin düzenli kontrol ve erken teşhis ile hayat kurtardığına dikkat çekiyor.

Dikkat edilmesi gereken kadın kanserleri ve belirtileri:

RAHİM KANSERİ (ENDOMETRİUM KANSERİ)

En fazla kanama ile belirti veren rahim kanserine karşı menopoz döneminden sonra ortaya çıkan en küçük bir kanamaya hatta lekelenmeye karşı dahi çok dikkatli olunarak uzmana başvurulması gerekiyor.

Adet kanamalarının fazla olması ve uzun sürmesi, pelvik ağrı, ilişki sırasında ağrı, anormal kanlı akıntı ve kilo kaybı da rahim kanserinin başlıca belirtilerini oluşturuyor.

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ

Karında basınç hissi ve şişkinlik, kasıkta dolgunluk veya ağrı, uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı, bağırsak alışkanlıklarında (kabızlık) gibi değişiklikler, kanama düzensizliği, mesane alışkanlıklarında sık idrara çıkma ihtiyacı dahil değişiklikler, iştah kaybı veya hızlı bir şekilde tokluk hissi, vajinal kanama ve kilo kaybı gibi sorunların yumurtalık (over) kanserinin belirtileri arasında yer alıyor.

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ

Rahim ağzı kanseri erken evrede genellikle belirti vermiyor ancak kadın kanserleri arasında düzenli taramayla önlenebilen tek kanser türü.

Bu nedenle her kadın hiçbir yakınması olmasa bile düzenli muayene olmalı ve 21 yaşından itibaren en geç 3 yılda bir Pap Smear testi yaptırması da hayati önem taşıyor.

Anormal vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı veya kanama, vajinadan anormal sulu, kokulu ve kanlı akıntı gelmesi, normal adet dönemi dışında kan lekeleri veya hafif kanama rahim ağzı kanserinin ileri evredeki belirtileri.

Bu Belirtiler Hayatınızı Kurtarır
Bu Belirtiler Hayatınızı Kurtarır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN