Bu Öneriler Uykuya Yardımcı Olacak | Sağlığa Yürü

Bu Öneriler Uykuya Yardımcı Olacak

Bu Öneriler Uykuya Yardımcı Olacak

Besin seçimleri ve beslenme alışkanlığı yapılan araştırmalara göre uyku kalitesini ve uyku süresini etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Corona virüsü nedeniyle iş hayatından özel hayata kadar birçok anlamda değişiklikler yaşamıştık. Bu aynı zamanda yeme, hareket ve uyku alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, iyi bir uyku için 6 etkili beslenme önerisini sıraladı.

Uyku dostu meyvelerden faydalanın

Muz, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde kasların gevşemesine katkı sağlayarak uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Kivi, yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar ve folat içeriği sayesinde uykuyu teşvik edebilecek başka bir meyvedir. Kızılcık ve vişne, uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonini yüksek miktarda içerir ve uykusuzlukla mücadeleye yardımcı olabilir.

Yatmadan önce kafein tüketiminden kaçının

Kahve, çay, çikolata ve enerji içecekleri uyarıcı etki gösteren kafein içerirler. Kafein alımı gün boyunca enerji artışı sağlamaya ve uyanık kalmaya yardımcı olur.

Çiğ badem ve ceviz tüketin

Çiğ badem ve ceviz; melatonin, serotonin ve magnezyum dahil olmak üzere uykuyu teşvik eden ve düzenleyen bileşik içerirler.

Beyaz et ve kefiri ihmal etmeyin

L-triptofan olarak da adlandırılan triptofan; hindi, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynaklarının yanı sıra yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinde bulunan bir amino asittir. Triptofan alımının depresyonu azalttığı ve uyku süresini uzattığı gösterilmiştir..

Alkolden kaçının

Alkol uyku kalitesini düşürebilir ve uykunun gece sıkça bölünmesine neden olabilir.

Gece atıştırmalıklarından uzak durun

Yatma saatine yakın sindirimi zor, yağlı ve şekerli besinlerin tüketimi uykunun bölünmesi olasılığını artırabilir.

Bu Öneriler Uykuya Yardımcı Olacak
Bu Öneriler Uykuya Yardımcı Olacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN