Çocuklar Ne Zaman Okula Başlamalı? | Sağlığa Yürü

Çocuklar Ne Zaman Okula Başlamalı?

Çocuklar Ne Zaman Okula Başlamalı?

Yeni eğitim öğretim yılının yaklaşması nedeniyle anne babaların aklındaki en önemli soru çocuklarının okula başlamaya hazır olup olmadığıdır.

Genel kabule göre çocuklar anaokuluna 30 veya 36 ay arasında, ilkokula ise 66 ya da 72 aylıkken gidecek olgunluğa erişiyor.

Ancak uzmanlar bunun yanında çocukların zihinsel, duygusal ve bedensel olarak gelişimlerini tamamlamış olmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, okula başlama yaşının bu zamana kadar tartışmalı bir konu olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bir çocuğun anaokuluna veya ilkokula başlayıp başlayamayacağına karar verirken yaş faktöründen sonra çocuğun zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimi de göz önüne alınmalı. Yaş, yalnızca rakamlardan ibarettir. Ancak diğerleri çocuktan çocuğa değişebilen ve daha doğru karar alınmasına yardımcı olan belirleyicilerdir. Bir çocuğun okula başlaması değerlendirilirken hem kronolojik yaşı hem de gelişim durumu göz önüne alınmalı.”

Barlas, çocuğun okula uyum sürecini etkileyen birçok belirleyicinin bulunduğunu belirtti.

Çocukların çeşitli sebeplerden dolayı okula gitmeyi reddedebildiklerini belirten Barlas şunları söyledi:  “Eğer çocuk daha ilk baştan okulu reddediyor ise temelde okulu reddetmediği yalnızca ebeveynlerinden ayrılmak ile ilgili zorlandığı düşüncesi gelebilir.

İkinci koşul ise çocuğun bir süre okula gittikten sonra okulu reddetmesidir. Bu durum da ise ilk önce okulda çocuğu rahatsız eden herhangi bir etkenin olup olmadığı araştırılmalı.”

Çocuklar Ne Zaman Okula Başlamalı
Çocuklar Ne Zaman Okula Başlamalı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN