Çocukları Teşvik Edin | Sağlığa Yürü

Çocukları Teşvik Edin

Çocukları Teşvik Edin

Çocuklarda süt dişleri çıkmaya başlar başlamaz ağız bakımına dikkat edilmesi gerekir.

İlk diş genellikle 6.ayda çıkar. Nadir de olsa bazı bebekler bir veya iki dişle doğabilir.

Bebeklik dönemlerinde temiz bir tülbendi ıslatarak dişlerin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bazı ebeveyniler süt dişlerinin önemli olmadığı görüşüne sahiptir. Bu görüş son derece yanlıştır çünkü süt dişlerin kalıcı dişlerin büyümesi için bir yer tutucu görevi görür.

Diş fırçalamak, çocuklarınız kendi ağız bakımını yapabilinceye kadar yani 6-7 yaşına kadar ebeveynlerin sorumluluğundadır.

DİŞ FIRÇALAMAYI ÖĞRETİN

Çocuklar izleyerek ve kopyalayarak öğrenirler. Çocuklarınıza dişlerini fırçalamanın doğru yolunu göstermek istiyorsanız, çocuklarınızla beraber diş fırçalayın. Çocuklar ağızlarını durulayıp bağımsız olarak tükürene kadar dişlerini fırçalarken yanlarında olmalısınız.

ETKİLİ FIRÇALAMA İÇİN ÖDÜL TABLOLARI

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, çocukları diş fırçalamaya alışma yöntemlerinden şu şekilde bahsetti.

Genellikle, küçük çocuklar diş ödül çizelgelerine ve ödüllere iyi yanıt verirler. Aylık bir grafik oluşturun ve çocuklarınızın dişlerinin fırçalandığı her gün için bir çıkartma ile ödüllendirin. Ayın sonunda onlara küçük bir ödül teklif edin.

Dişler günde iki kez fırçalanmalı, sabah ve akşam rutinlerinin bir parçası olmalıdır. Çocuğunuza bakmak için bir ayna verirseniz, nereyi fırçalayacaklarını ve diş fırçasının doğru hareketle nasıl hareket ettirileceğini görebilirler.

Diş fırçalama hakkında uygun videoları izleyin veya eğlenceli şarkılar dinleyin

Diş fırçalama ve iyi diş hijyeni sağlamayı konu alan çizgi filmler izletebilirsiniz. Çocuğunuz dişlerini fırçalarken ona çalacağınız bir şarkı ile eşlik edebilirsiniz.

Çocukları Teşvik Edin
Çocukları Teşvik Edin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN