Corona ve Çocuklar Merak Edilen 20 Soru | Sağlığa Yürü

Corona ve Çocuklar Merak Edilen 20 Soru

Corona ve Çocuklar Merak Edilen 20 Soru

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi ilanıyla küresel bir tehdit haline gelen koronavirüs salgını, en çok anne ve babaları tedirgin ediyor.

Virüsün çoğunlukla 65 yaş üstü insanları etkilediği bilinse de mevsimsel alerji, grip ve nezle ile aynı semptomları gösteren koronavirüs, ebeveynleri paniğe sürüklüyor.

29 yıldır Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, anne ve babaların en çok sorduğu 20 soruyu yanıtladı:

KORONAVİRÜS ÇOCUKLARI ENFEKTE EDER Mİ?

Evet Koronavirüs çocukları enfekte eder. Salgınların yaşandığı ülkelerden gelen veriler, koronavirüsün her yaştan insanı etkilediğini göstermektedir.

ÇOCUKLARIN KORONAVİRÜS NEDENİYLE HASTALIK GEÇİRME RİSKİ NEDİR?

Salgın verilerine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, koronavirüs çocukları erişkinlere ve özellikle yaşlı kişilere göre daha az enfekte eder.

ÇOCUKLAR KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNU DAHA HAFİF Mİ, DAHA AĞIR MI GEÇİRİRLER?

Çocuklar koronavirüs enfeksiyonunu bütün yaş gruplarına kıyasla daha hafif geçirmektedirler.

HANGİ RAHATSIZLIKLAR, KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNU DAHA AĞIR HALE GETİREBİLİR?

Karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği, ağır akciğer rahatsızlığı olan çocuklar ve lösemi, lenfoma gibi kanser hastası olan çocuklarda hem hastalığın kendisi hem de bu hastalıkların tedavisinin neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıf düşürecek tedaviler nedeniyle koronavirüs enfeksiyonu daha ağır seyredebilir.

ÇOCUĞUMUN KORONAVİRÜS ENFEKSİYONU OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Çocuğunuzun düşmeyen ateşi, halsizliği, iştahsızlığı varsa ve solunum yetmezliği çekiyorsa, çocuğunuz koronavirüs semptomları gösteriyor olabilir. Çocuğunuzun koronavirüs enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, bulunduğunuz bölgedeki Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele için tahsis ettiği hastanelere en kısa sürede başvurmanız gerekir.

ÇOCUKLAR KORONAVİRÜSÜ NEREDEN KAPABİLİRLER?

Çocuklar koronavirüsü, koronavirüs ile enfekte olmuş kişilerin hapşırma, aksırma ve öksürük gibi durumlarla dışarıya saçtıkları damlacıklardan ve damlaların düştüğü yüzeylere elleri ile temas edip sonrada ellerini gözlerine, yüzlerine, burunlarına ve ağızlarına temas ettirerek kapabilirler.

ÇOCUKLARI KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNDAN KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Çocukları koronavirüsten korumak için yapılması gerekenler erişkinlerle aynıdır. Hasta ve hasta olma ihtimali olan kişilerden uzak durmak, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmamak, ellerin sık sık ılık su ve sabunla 20-30 saniye boyunca yıkanması koronavirüsten korunmak için atılacak adımların başında geliyor.

ALERJİ RAHATSIZLIĞI OLAN ÇOCUKLARDA KORONAVİRÜS, ÖZEL BİR RİSK TEŞKİL EDER Mİ?

Hayır. Alerji rahatsızlığı olan çocuklarda koronavirüs özel bir risk teşkil etmez. Alerjik çocukların koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için yapacakları genel anlamda herkesin aldığı korunma tedbirleriyle birebir aynıdır.

ÇOCUKLARI KORONAVİRÜSTEN KORUMAK İÇİN MASKE TAKMALI MIYIZ?

Hayır. Çocukların maske takmasına gerek yok.

TUZLU SU İLE GARGARA VE BURUN TEMİZLİĞİ VİRÜSÜN BULAŞMASINA ENGEL OLABİLİR Mİ?

Tuzlu su ile gargara yapılmasının koronavirüsü engellediğine dair elimizde hiçbir bulgu yoktur.

KORONAVİRÜS İLE ENFEKTE OLAN ÇOCUKLARA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANMAKTADIR?

Hastalığın şiddetine göre sadece klinik gözlem, vitamin takviyeleri ve koronavirüse karşı etkili olduğu bilinen anti viral ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır.

KORONAVİRÜS TESTİ İSTEYEN HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

Hayır. Koronavirüs testi her isteyene yapılamaz. Koronavirüs enfeksiyon şüphesi olan kişilere ve koronavirüs enfeksiyonu olan kişilerle temas etmiş kişilere test yapılmaktadır.

KORONAVİRÜS AŞI İLE ÖNLENEBİLEN BİR HASTALIK MI?

Maalesef şu an elimizde koronavirüs için etkili bir aşı yok ancak aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Koronavirüs aşı çalışmaları olumlu sonuç verdiğinde koronavirüs önlenebilir bir hal alacaktır.

KORONAVİRÜS AŞISI VE İLAÇLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARDA SON DURUM NEDİR?

Hem aşı hem de virüsü engelleyecek ilaç çalışmaları bir çok merkezde çok yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. ABD’de üretilen ilk aşının insan testleri yakın zamanda başladı. Olumlu sonuçları yakın zamanda duyacağımıza inanıyorum.

HAMİLE KADINLAR KORONAVİRÜSE YAKALANMAK İÇİN EKSTRA BİR RİSK TAŞIR MI?

Hayır. Hamile kadınlar koronavirüse yakalanmak için ilave bir risk taşımazlar.

HAMİLE KADINLAR KORONAVİRÜS İLE ENFEKTE OLURLARSA DAHA AĞIR BİR HASTALIK GEÇİRİRLER Mİ?

Hayır geçirmezler. Bugüne kadar elimize geçen veriler hamile kadınların koronavirüs enfeksiyonunu daha ağır geçirmediğini göstermektedir.

HAMİLE KADINLARIN KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN YAPACAKLARI NELERDİR?

Hamile kadınların koronavirüsten korunmak için alacakları önlemler genel anlamda herkesin aldığı korunma tedbirleriyle birebir aynıdır. Hamile kadınlar için özel bir önlem bulunmamaktadır.

HAMİLELİKTE YAKALANILAN KORONAVİRÜS ENFEKSİYONU HAMİLELİĞİN DEVAMI İÇİN BİR RİSK OLUŞTURUR MU? BEBEĞİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER Mİ?

Hayır oluşturmaz. Bugüne kadar bildirilen vakalarda hamile kadınların enfeksiyonu kapma durumunda hamileliğin devamında bir sorun yaratmadığı ve bebeği olumsuz etkilemediği gözlemlenmiştir. Ancak herkes gibi hamile kadınların da koronavirüse karşı çok dikkat etmesi ve kendilerini çok iyi korumaları gerekmektedir.

KORONAVİRÜS İLE ENFEKTE OLMUŞ HAMİLE KADIN, DOĞUM ÖNCESİ, DOĞUM SIRASI VEYA DOĞUM SONRASINDA BEBEĞİNE KORONAVİRÜS BULAŞTIRABİLİR Mİ?

Bugüne kadar bildirilen vakalarda hamile kadınların amniyotik sıvıyla bebeklerini enfekte edemedikleri görülmüştür. Ayrıca doğum sırasında veya anne sütü ile koronavirüsün bulaşmadığı bilinmektedir.

KORONAVİRÜS EMZİREN ANNELER İÇİN RİSK TEŞKİL EDER Mİ?

Hayır. Koronavirüs emziren anneler için risk teşkil etmez, ama emziren annelerin her zaman olduğu gibi hem kendini hem de bebeğini koruması için toplumdan ve kalabalıklardan izole edilmesi, sık sık su ve sabunla el yıkayıp tüm korunma önlemlerine harfiyen uyması gerekmektedir.

Korunun ve panik yapmayın

Son olarak; elimizdeki bulgulara göre çocuklar koronavirüs için riskli bir grubu teşkil etmiyorlar ve hatta erişkinlere kıyasla hastalığa cok daha hafif atlatiyorlar. Hasta olan çocuklar kayıtlara geçti ancak hemen hepsinin iyileştiği bilgisi mevcut. Ebeveynler panik yapmamalı ancak kendileri, aileleri ve toplum sağlığı için korunmayı asla ve asla ihmal etmemeliler.

Corona ve Çocuklar Merak Edilen 20 Soru

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN