Coronavirüs Nasıl Bulaşır Belirtileri Neler? | Sağlığa Yürü

Coronavirüs Nasıl Bulaşır Belirtileri Neler?

Coronavirüs Nasıl Bulaşır Belirtileri Neler?

Dünyayı etkisi altına alan insanların paniklemesine neden olan coronavirüs nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir?

İnsanlarda SARS-CoV-2, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından COVID-19 olarak adlandırılan bir hastalığa neden olur.  Virüs, damlacık yolu ile bulaşır. Damlacık yolu ile virüs 1 metre uzaklığa kadar havada kalabilir.

Hastalardan 1 metre uzakta kalmak gerekir. Virüs ile karşılaştıktan sonra inkübasyon süresi 2-26 gün (ortalama 5 gün) COVID-19 bir dizi semptoma sahiptir. Her gün yeni şeyler öğrendiğimiz bir virüs olduğu için bilmediğimiz semptomları olabilir.

BELİRTİLERİ

Şimdiye kadar, hafif veya potansiyel olarak asemptomatik vakalardan ılımlı pnömoni, şiddetli pnömoni, solunum sıkıntısı, organ yetmezliği ve bazıları için ölüme kadar uzanıyor gibi görünüyor. Birçok vaka ateş, yorgunluk ve öksürük gibi hafif solunum semptomları ile başlıyor. Çoğu vaka kötüye gitmez, ancak bazıları ciddi bir hastalığa dönüşür.

Çin’deki laboratuarda onaylanmış 60 bine yakın COVID-19 hastasının verilerine göre, yaygın semptomların özeti şöyle: yüzde 88 ateş, yüzde 68’inde kuru öksürük, yüzde 38’inde yorgunluk, yüzde 33 balgam, yüzde 19’unda nefes darlığı, yüzde 15’inde eklem veya kas ağrısı, yüzde 14’ünde boğaz ağrısı, yüzde 14 baş ağrısı, yüzde 5’inde bulantı veya kusma yüzde 5’inde burun tıkanıklığı, yüzde 4’ünde ishal vardı. Bu veriler, salgın ve müdahale çabalarını değerlendirmek üzere Şubat ayında birkaç hafta boyunca ülkeyi gezen DSÖ tarafından bir raporda yayınlanmıştır.

Coronavirüs Nasıl Bulaşır Belirtileri Neler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN