Coronayı Basit Bir Grip Gibi Geçirebilirsiniz Ama.. | Sağlığa Yürü

Coronayı Basit Bir Grip Gibi Geçirebilirsiniz Ama..

Coronayı Basit Bir Grip Gibi Geçirebilirsiniz Ama..

Vücut direnci iyi olan kişilerin coronavirüsü hastalığını kolaylıkla atlatabileceğini belirten uzmanlar, buna rağmen dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Vücudumuzun koronavirüsle savaşma gücünü bağışıklık sistemimizin belirlediğini belirten Doç. Dr. Hacer Kuzu şöyle konuşuyor: “Virüs üst solunum yolu mukozamıza girdikten sonra vücudumuzun virüsle savaşma gücü bizdeki seyrini değiştirir. Astım, KOAH gibi kronik hastalıklar var ise ya da sigara içiyorsanız, bağışıklık sisteminizde zayıflık var ise hastaneye yatış gerekebilir. Bağışıklık sistemi iyi ve sağlıklı olan kişiler ise virüsle temas etmiş olsalar bile büyük çoğunluğu basit grip gibi atlatabilir. Ancak zeminde bağışıklık sistemini bozan hastalık varsa virüs 1-14 gün içerisinde hasta edebilir.”

Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, koronavirüsten korunmak için 1-1,5 metre mesafesinin korunmasının, yüzeylere temas ettikten sonra ellerin su ve sabun ile en az 20 saniye yıkanmasının ya da alkol bazlı el antiseptiği ile temizlenmesinin ve ellerin yüzümüze götürülmemesinin şart olduğunu belirtirken, bu süreçte evde kalmanın, sanılandan çok daha kritik önem taşıdığını vurgulayarak “Bahar geldi diye orman, deniz havasında olmayalım lütfen. Zorunlu olmayan herkes sosyal hayatının fişini çeksin ve evinde beklesin!” diyor.

Siz grip gibi geçirebilirsiniz ama başkalarının hayatına mal olabilirsiniz!

Coronayı Basit Bir Grip Gibi Geçirebilirsiniz Ama..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN