Covid ve Grip Aynı mı? | Sağlığa Yürü

Covid ve Grip Aynı mı?

Covid ve Grip Aynı mı?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Ateş, covid-19 ve grip arasındaki benzerlikler ve farklarla ilgili konuştu.

Baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, eklem ağrısı ve öksürük her iki hastalıkta ortak ana şikâyeti olduğunu anlatan Prof. Dr. Ateş, Tat ve koku kaybı ise genellikle korona virüs hastalarında gördüklerini ifade etti. Bu iki hastalığın PCR testi ile ayırabileceğini vurgulayan Ateş, “Tüm viral enfeksiyonlara karşı korunmak için ya da vücut bağışıklığımızı artırmak için en önemli şey beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Beslenme dışında düzenli bir spor yapmak immun sistemimizi artırır.” diye konuştu.

“YENİ VARYANTLARIN ORTAYA ÇIKMASIYLA BERABER SEMTONLARIN YÜZDE 80’İ BİRAZ DAHA HAFİF GEÇİYOR”

Ateş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Koronavirüs enfeksiyonlarında çok geniş yelpazede belirtiler görüyoruz. Özellikle yeni varyantların ortaya çıkmasıyla beraber semptomların yüzde 80’i biraz daha hafif geçiyor. Hafif vakalarda ateş, eklem ağrısı, kas kas, boğaz ağrısı, ishal, tat alma bozuklukları klinik tabloya eşlik ediyor. Daha ağır vakalarda solunum sıkıntısı, nefes darlığı, şuur bulanıklığı gibi belirtilen görüyoruz. Gribal enfeksiyonların belirtileri de bunlara benziyor aslında. Özellikle influenzaya bağlı gribal enfeksiyonların belirtileri daha ağır seyrediyor ve Covid 19 ile karışabiliyor. Ateş, yaygın eklem ağrıları, kas ağrıları gibi belirtiler olabiliyor. Hastanın kliniğinden şüphelendiğimiz durumlarda mutlaka acil tanı PCR testi yapıp ayırt etmemiz gerekiyor. Onun dışında bu dönemde görülen nezle etkenlerimiz var, onlarda hafif, daha hafif semptomlar görüyoruz. burun akıntısı, hapşırma gibi koronavirüste olabilecek ama çok sıkta rastlamadığımız hafif bulgularla seyrediyor. Ama kesin acil tanı yapmak için PCR testini almamız gerekiyor.

 “KESİNLİKLE YANLIŞ”

‘Koronavirüs aşısını oldum, artık gribe yakalanmam.’  Böyle bir şey yok! Bu kesinlikle yanlış. Koronavirüs aşısı koronavirüs enfeksiyonlarına karşı koruyor. Onun için mutlaka bizim grip aşımızı bu sezon başı itibariyle yaptırmamız gerekiyor. Çünkü ikisi birbirinden farklı etkenlerin oluşturduğu enfeksiyonlar.”

Covid ve Grip Aynı mı
Covid ve Grip Aynı mı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN