Dikkat Bilinçsiz Kullanmak Kanser Yapıyor | Sağlığa Yürü

Dikkat Bilinçsiz Kullanmak Kanser Yapıyor

Dikkat Bilinçsiz Kullanmak Kanser Yapıyor

Uzmanlar olur olmaz hastalıklara karşı doktor tavsiyesi olmadan kullanılan antibiyotik kullanımının kanser riskini artırdığına dikkat çekiyor.

DSÖ verilerine göre ise Türkiye’de antibiyotik tüketimi 1000 kişi başına 38.18 olarak tanımlanmış ve günlük kullanım olarak üçüncü en büyük antibiyotik kullanan ülke olmuş.

Ağustos 2019’da Cancers Dergisi’nde yayınlanan bir meta-analizde yaklaşık 8 milyon kişi üzerinde yapılan bir araştırmada uzun ve aşırı antibiyotik kullanımının başta akciğer, pankreas ve lenfoma olmak üzere genel olarak kansere yakalanma riskini yüzde 18 arttırdığı ortaya çıktı.

Hastaların kullandığı reçeteler incelendiğinde hiç antibiyotik kullanmayan ve uzun süre kullananlar arasında ciddi kanser riski artışı saptandı.

Özellikle genç kişilerde uzun süreli antibiyotik kullanımı bağırsak kanseri riskini arttırıyor.

ANTİBİYOTİK KANSER RİSKİNİ NEDEN ARTIRIYOR

Antibiyotikler vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri yok ederken yararlı bakterileri de yok ediyor ve vücudun savunma mekanizmasını bozuyor.

Yapılan araştırmalar bağırsak yapısı bozulmuş kanser hastalarında tedavide kullanılan bazı kanser ilaçlarının etkisinin azaldığı saptadı.

Akciğer dokularında mikrobiyal ekosistemin bulunduğu biliniyor. Uzun süreli antibiyotiklerin neden olduğu akciğer mikrobiyotasındaki değişiklikler, akciğer kanseri olasılığının yüksek olmasını açıklayabilir.

Dikkat Bilinçsiz Kullanmak Kanser Yapıyor
Dikkat Bilinçsiz Kullanmak Kanser Yapıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN