Dizleriniz İçin Etkili Yöntemler | Sağlığa Yürü

Dizleriniz İçin Etkili Yöntemler

Dizleriniz İçin Etkili Yöntemler

Özellikle pandemi sürecinde hareket etmenin de azalmasıyla birlikte dizler de bu hareketsizlikten nasibini aldı.

Uzmanlar, bu dönemde diz şikayetlerinin arttığına işaret ederek, diz eklemlerinin şeklinin bozulduğunu ve kas, tendon ve bağların kısalmaya başladığını, kasılma gücünün azaldığını, kasların inceldiğini söylüyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Halil Koyuncu, kas, kemik ve eklemlerin güçlenmesi için yapılacak yöntemler hakkında bilgi verdi.

Kasların çalıştırılması gerektiğini belirten Koyuncu, basit egzersizlerin bu anlamda çok faydalı olacağını ifade etti.

Otururken dizler sürekli bükük tutulmamalı, bacak bacak üstüne atılmamalı, ayağı yükseltecek tabure kullanarak uzatılmalı.

Özellikle hareketsizlikten uzak durarak, masa başında çalışılması durumunda bile egzersiz yapılmalı. Burada bacaklar ileri uzatılıp, diz kaslarını gerip sıkarak gevşetilebilir. Gün içinde birkaç defa yapılabilecek bu hareket 10 saniye civarında yapılabilir.

Her iki saatte bir 15 dakika yürüyerek bilgisayar başında uzun süre boyunca oturmaya engel olmalısınız.

Kıkırdağın yüzde 80’inin su olmasından dolayı bol su tüketilmeli, günde 2 litre su içilmesi alışkanlık haline getirilmeli.

Her gün 1 kase yoğurt yenmeli, kalsiyum ve D vitamin zengin olan gıdalar tercih edilmelidir. Bunların yetersiz kalması durumunda hekim kontrolünde ilaçlar alınmalıdır.

D vitamin diz sağlığı açısında oldukça önemli. Güneş ışınlarının dik geldiği zamanda günlük 15-25 dakika güneşten istifade edilebilir.

Dizleriniz İçin Etkili Yöntemler
Dizleriniz İçin Etkili Yöntemler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN