Evlendikten Sonra Kilo Almamanın Yolları | Sağlığa Yürü

Evlendikten Sonra Kilo Almamanın Yolları

Evlendikten Sonra Kilo Almamanın Yolları

Uzmanlar evliliğin ilk yılında 2 kilo, devamı eden yıllarda ise 6 veya 7 kilogram alındığını ifade ediyor.

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu bu kilo artışının nedeni olarak, porsiyonların artması, verilen davetler, çay sohbetlerine eklenen tatlılar, dışarıdan söylenen yemekler ve egzersizin yapılmamasını gösteriyor.

Arıburnu, evlendikten sonra kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı yaşamın sürdürülebilir hale gelmesinde egzersizin önemi büyük. Yeni hayatınıza adapte olurken egzersizi de rutininize almayı unutmayın.

Yemeklerinizin sağlıklı olmasına ve büyük tabaklar yerine daha küçük tabaklarda servis yapmaya özen gösterin.

Yeni evli çiftler de akşamları çay ve kahve tüketimlerini arttırabiliyor. çay ve kahve kesinlikle şekersiz tercih edilmeli, çay ve kahvenin vücuttan atabileceği suyun yerine konulmalıdır. Bundan dolayı ne kadar çay ve kahve içilirse o kadar su içilmeli.

Hatırım için ye veya yemiyorsun beni sevmiyorsun tarzında cümleler sarf etmeyin veya ihtiyacınızdan fazla yemeği yemezsem ayıp olur düşüncesi ile tok olsanız dahi yemeyin.

çayın yanına abur cubur değil, küçük miktarlarda çiğ kuruyemiş/kuru meyve atıştırmalıkları eklenebilir.

Günlük hangi yemeği yapacağım diye düşünmek yerine haftalık menü planlaması yapmak en güzel taktiktir.

Alışverişe muhakkak tok gidin. Yapılan çalışmalar; aç bir şekilde yapılan alışverişlerde şeker oranı yüksek gıdaların alındığını net olarak kanıtlamıştır.

Akşam yemeği saatini ve süresini sınırlı tutmak, yemek sonrası sofrayı beraberce toplayıp sohbete atıştırmalara maruz kalınmayacak bir ortamda devam etmek kilo yönetiminize katkı sağlayacaktır.

Dışarıdan fast food ürünler istemek yerine öncelikle ev yemekleri yapan bir yer tercih edin. Eğer öyle bir alternatifimiz yoksa yağsız ızgara et-tavuk-balık + salata-ızgara sebze kombinasyonu söylenebilir.

Temkinli gitmek adına, haftanın aynı günü, aynı tartıda, aynı kıyafetlerle, aynı saatte tartılın ve sonuçlarınızı not edin. Eğer üç hafta artmalar görüyorsanız müdahale etmenin vakti geldi demektir.

Evlendikten Sonra Kilo Almamanın Yolları
Evlendikten Sonra Kilo Almamanın Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN