Felcin En Önemli Nedeni Dikkat Edin | Sağlığa Yürü

Felcin En Önemli Nedeni Dikkat Edin

Felcin En Önemli Nedeni Dikkat Edin

Beyin hücrelerinin yaşamı için ihtiyaç duyduğu kandan, oksijenden mahrum kaldığında meydana gelen ve beyin hücrelerinin ölümüyle sonuçlanan rahatsızlığa felç ya da inme deniyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Ali Yılmaz, kafa içi beyin kanamaları olarak bilinen hemorajik inmenin ana nedeninin yüksek tansiyon olduğuna dikkat çekti.

Aşırı kilo, sigara, hareketsiz yaşam ve stres yüksek tansiyonun temel nedenleri olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Ali Yılmaz, yüksek tansiyonu kontrol altına alarak, düzenli yaşam değişiklikleriyle kafa travmasından mümkün olduğunca korunmanın mümkün olduğunu ve felç riskinin bunlardan kaçınarak mümkün olacağını söyledi.

İki türlü felç türü olduğunu ifade eden Yılmaz bunların iskemik ve hemorojik inmeler olduğunu kaydetti.

 EN SIK GÖRÜLEN FELÇ TÜRÜ İSKEMİK

Kan pıhtısı beyne kan ve oksijen akışını engellediğinde meydana gelen iskemik inme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Yılmaz, şunları söyledi: “En sık görülen felç türü. Pıhtı genellikle atardamarların zamanla daraldığı veya plak olarak bilinen yağ birikintileri tarafından tıkandığı bölgelerde oluşur. Nadir durumlarda düzensiz kalp atışından kaynaklanan zayıf kan akışı da pıhtı oluşumuna neden olabilir. Sigara, yüksek tansiyon (hipertansiyon), obezite, yüksek kolesterol seviyeleri, şeker hastalığı, aşırı alkol alımından uzak durarak felç riski azaltılabilir.”

HEMORAJİK İNME DAHA AZ GÖRÜLÜYOR

Kafa içi beyin kanamaları olarak bilinen hemorajik inmenin daha az görüldüğünün altını çizen Doç. Dr. Ali Yılmaz şöyle devam etti: “Kafatasının içerisinde bir kan damarının patlaması sonucu beynin içerisine ya da etrafına doğru kanamanın olması hemorajik inmeyi tanımlar. Hemorajik inmenin ana nedeni oluşturduğu yüksek basıncın etkisiyle beyindeki damar duvarlarını zayıflatan ve yırtılma olasılığını artıran yüksek tansiyondur.

Diğer yaygın bir hemorajik felç nedeni ise kafa travması sonrası yaşanan beyin damar kanamalarıdır.

Aşırı kilolu olmak, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam ve stres hemorajik inmeye ve yüksek tansiyona kaynaklık eden temel nedenlerdir.”

Felcin En Önemli Nedeni Dikkat Edin
Felcin En Önemli Nedeni Dikkat Edin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN