Geçişlerdeki Duygusal Dalgalanmaya Dikkat | Sağlığa Yürü

Geçişlerdeki Duygusal Dalgalanmaya Dikkat

Geçişlerdeki Duygusal Dalgalanmaya Dikkat

Mevsim değişikliği, insanlarda kendilerini iyi hissetmeme, çaresizlik, çökkünlük, umutsuzluk, halsizlik ve sinirlilik gibi mevsimsel duygu durum değişikliklerine neden olabiliyor.

Yaşanan bu durum bireylerde fiziksel sorunlara yol açtığı gibi depresif ve anksiyete emarelerinde de çoğalmaya sebep olabiliyor.

Major depresyonun bir alt türü olan mevsimsel duygu durum bozukluğunun depresyonda farkı, ümitsizlik, üzüntü, çökkünlük, yorgunluk ve halsizlik, karamsarlık, sinirlilik, ilgisizlik ve isteksizlik, iştahta artma ya da azalma, cinsel istekte azalma, konsantrasyonda güçlük, uyku problemleri ve sosyal içe çekilme gibi depresif belirtilerin, son iki yıl içinde ve genellikle sonbahar ya da kış ayları olmak üzere yılın belirli dönemlerinde görülmesidir.

Günlerin kısaldığı ve gün ışığının daha az yoğunlukta olduğu sonbahar ve kış aylarında hava durumundan dolayı kişilerde daha fazla eve kapanma davranışı, daha az sosyal ve fiziksel aktivite ve daha az duygusal paylaşımlar görülebiliyor.

Bu durum kişileri yalnızlaştırarak stresli durumlarla baş edebilmelerini güçleştirebilmekte ve böylece depresif belirtilerin tetiklenmesinde etken olabiliyor.

PEKİ NELER YAPILMALI?

Spor ya da açık havada yürüyüş gibi davranışsal aktifliği artırıcı etkinlikler, karanlık ve sessiz bir ortamda vücudun yeterince dinlendiği bir uyku düzeni ve sağlıklı bir yeme tutumuna sahip olmak oldukça önemlidir.

Kişiler olumsuz duygularını ifade etmek yerine bastırmayı ya da aşırı yeme davranışı gibi işlevsel olmayan baş etme yöntemlerinden birisini tercih ettiklerinde semptomları artabiliyor.

İşlevsel olmayan baş etme yöntemlerinin aksine sosyal aktivitelerde bulunmak, hobilere hayatta yer açmak, aile ve yakın arkadaşlarla paylaşımlarda bulunmak, kapalı alanlar yerine gün ışığından da faydalanılan açık alanları tercih etmek kişilerin duygu durumları üzerinde olumlu etkiler oluşturabilir.

Geçişlerdeki Duygusal Dalgalanmaya Dikkat
Geçişlerdeki Duygusal Dalgalanmaya Dikkat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN