Griple İlgili Doğru Zannettiğimiz Yanlışlar Neler? | Sağlığa Yürü

Griple İlgili Doğru Zannettiğimiz Yanlışlar Neler?

Griple İlgili Doğru Zannettiğimiz Yanlışlar Neler?

Toplumda kulaktan kulağa yayılan bazı hatalı bilgiler gripten yeterince korunmamızı ve zamanında hekime başvurmamızı önleyebiliyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Alzafer grip hakkında doğru sanılan 10 hatalı bilgiyi anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

Yanlış: Grip olduysan aşı işe yaramamış demektir
Doğrusu: Grip aşısının koruyuculuğu yüzde 100 değildir. Ancak grip aşısı olanlar ya hiç gribe yakalanmazlar ya da yakalansalar bile hastalığı ayakta, çok ağırlaşmadan atlatabilirler.

Yanlış: Senede 4-5 kez grip oluyorum
Doğrusu: Toplumdaki yaygın inanışın aksine, senede 4-5 kez gribal enfeksiyon geçirilmez.

Yanlış: Hamilelere grip aşısı yapılmaz
Doğrusu: Hamilelik döneminde grip aşısı anne ve bebekte olumsuz bir tabloya yol açmadığı gibi, tam aksine hayat kurtarıyor.

Yanlış: Grip ilacı hamilelikte kullanılmaz
Doğrusu: Hamilelikte grip çok ağır seyredebiliyor. Öyle ki özellikle ilk 3 ayda gribal enfeksiyon bebeğin hayatını tehdit edebiliyor. Günümüzde anne ve bebeği zarar vermeyen ilaçlar mevcut. Bu ilaçları hekiminiz tavsiye ettiği takdirde güvenle kullanabilirsiniz.

Yanlış: Grip aşısının ciddi yan etkileri var
Doğrusu: Grip aşısının bilinen, kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur.

Yanlış: Grip tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur
Doğrusu: Bu kısmen doğru, kısmen yanlış bir kanı. Influenza virüsünde antibiyotikler etkisiz oluyorlar. Ancak bazen gribal enfeksiyon üzerine sekonder bakteriyel enfeksiyon eklenebiliyor.

Yanlış: Gribe yakalandım, bebeğimi emziremem
Doğrusu: Sanılanın aksine gribal enfeksiyon emzirmeye engel değildir. Tam tersine anne sütünü kesinlikle kesmemelisiniz. Bunun nedeni ise anne sütünün bebeğe doğal bağışıklık sağlaması ve gribe karşı antikorlar içermesi sayesinde bebeği gribe karşı da koruması.

Yanlış: Grip aşısı gribe neden oluyor
Doğrusu: Grip aşısının gribe yol açtığı yönünde toplumda yaygın bir inanış var. Oysa grip aşısı ölü aşı olduğu için gribe neden olmaz.

Yanlış: Grip tedavisinde tavuk suyu çorbası ve bol C vitamini içeren besinler yeterlidir
Doğrusu: İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde gribi daha kolay atlatmak için elbette bu tür gıdaları bolca tüketilebilirsiniz. Ancak sadece besinler tedavi için yeterli olmuyor.

Yanlış: Grip mikrobu her yıl kendini değiştirdiği için aşı olmanın anlamı yok
Doğrusu: Influenza virüsü her yıl mutasyon yoluyla kendini değiştirse de, her yıl için öngörülen suşlar da o yılın aşılarında yer alıyor. Bu nedenle her yıl aşı yaptırmaya özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN