Hafta Sonu Savaşçıları Dikkat! | Sağlığa Yürü

Hafta Sonu Savaşçıları Dikkat!

Hafta Sonu Savaşçıları Dikkat!

Uzmanlar, tıp literatüründe ‘Hafta sonu savaşçıları’ olarak tanımlanan hafta sonu spor yapanların düzenli olarak yaptıkları sporun da büyük kazanımlar sağladığını söylüyor.

Son 10 yılda yapılan bilimsel çalışmalar da her gün spor yapanlarda olduğu gibi, hafta sonu 2 gün spor yapanlarda da kanser ve kalp damar hastalıkları riskinin aynı şekilde azaldığına işaret ediliyor.

Hafta sonu savaşçılarının spor sakatlanmalarına karşı alabilecekleri önlemleri şöyle sıralanıyor:

Öncelikle genel vücut sağlığınız açısından özellikle de kalp ve damar sağlığı açısından spora sakıncalı bir durumunuzun olup olmadığını öğrenmek için mutlaka Kardiyoloji uzmanına görünün.

Yapacağınız sporun yaşınıza ve vücut yapınıza uygun olmasına çok dikkat edin.

Çok şişman veya orta yaş üzerindeyseniz futbol, basketbol veya tenis gibi sporlara doğrudan başlamak yerine belli bir kondisyona ulaştıktan sonra başlayın.

Hangi sporu yaparsanız yapın, spora başlamadan önce mutlaka en az 15 dakikalık ısınma ve germe egzersizlerini yapın; böylelikle kas tendon yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Spor giysilerinizi ve spor ayakkabınızı vücut yapınıza ve yapacağınız spora uygun olarak seçin. Burada en sık yapılan hata ayakkabı seçimi oluyor.

Sporun yapılacağı zemin de çok önemli. Sert veya engebeli zeminde koşmak, kötü bir halı sahada futbol oynamak, tozlu bir kortta tenis oynamak, ıslanmış parkede basketbol oynamak sakatlığa davetiye çıkarabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN