Her İki Kadından Biri Bundan Muzdarip | Sağlığa Yürü

Her İki Kadından Biri Bundan Muzdarip

Her İki Kadından Biri Bundan Muzdarip

Uzmanlar, tedavisi yapılmayan idrar kaçırmanın durmadan tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına ayrıca ciddi psikososyal sorunlara yol açabildiğini ifade ediyor.

Birçok farklı nedenden ötür idrar kaçırmanın yaşandığını ve bilinçli ve iyi tedavi ile bu soruna büyük oranda çözüm bulunduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Dr. Elnur Allahverdiyev, en önemli noktanın hastadaki buna sebep olan nedeni bulmak ve idrar kaçırmayı olumsuz etkileyen etkenlerden uzak durmak olduğunu söyledi.

Allahverdiyev, öksürünce, hapşırınca, hareket ederken, gülerken, yüksek sesle konuşurken, yani karın içerisindeki basıncı arttıran her türlü durumda stres tipi idrar kaçırmanın görülebildiğini söyledi.

Günlük kullanılan ped sayısı az ve hasta motive bir hasta ise stres tipi idrar kaçırmada mesanedeki kasların egzersiz yaparak güçlendirebileceğini belirten Allahverdiyev, yüzde 50-70 oranında bir başarı elde edebileceğini kaydetti.

Sıkışma tipi idrar kaçırmanın hastanın fiziksel aktivitesine bağlı olarak gerçekleşmediğini aktaran Allahverdiyev, aşırı idrar yapma isteğinin (urge) oluşması, istem dışı kasılmaların-spazmların meydana gelmesi ve idrarı tutan kasların bu duruma karşı koyamaması nedeniyle idrar kaçırmanın olduğunu söyledi.

Sıkışma tipi idrar kaçırmada herhangi bir hastalık belirtisi yoksa birinci basamak tedavisi olarak hasta uygun diyet tedavisine başlayabilir ve mesaneyi uyaran kahve, sigara, koyu çay gibi ajanlardan uzak durulması gerekebilir.

Taşma, sızdırma ve sürekli idrar kaçırmayla ilgili Allahverdiyev şunları anlattı: “Hem sızdırma hem de süreklilik gösteren idrar kaçırmalarda hastanın öyküsünde ameliyat, radyasyon tedavisi ya da nörolojik hastalıkların yer alıp almadığı değerlendirilmeli. Bu idrar kaçırmalarında mutlaka altta yatan bir idrar kanalı darlığı, mesane fonksiyon bozukluğu, üriner sistem ile vajen, uterus arasında olası fistül varlığı aranır. İşeme patolojisi olup olmadığı mutlaka araştırılmalı.”

Her İki Kadından Biri Bundan Muzdarip
Her İki Kadından Biri Bundan Muzdarip

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN