Hipertansiyon İçin Hangi Bitkiler Kullanılır? | Sağlığa Yürü

Hipertansiyon İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

Hipertansiyon İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

Hipertansiyon için uzman denetiminde kullanılması tavsiye edilen bitkiler.

ÖKSEOTU

Ökseotunun idrar sökücü özelliği vardır, kalbi güçlendirir ve kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kolesterolü düşürür.

5 gr ökseotunu 15 dakika kaynatın ve bir yemek kaşığı için.

15 adet ökseotu yaprağını, yarım litre suda 15 dakika kaynatın. 5-7 gün boyunca günde 2 bardak için.

LAVANTA

Birdenbire ortaya çıkan hipertansiyonu, bir beze 10 damla lavanta yağı damlatarak kontrol altına alabilirsiniz. Bu tedavi, aroma terapiden gelmektedir ve hücre yenileme gibi birçok faydası vardır. Ayrıca kırışıklıkları, izleri ve çatlakları tedavi etmeye yardımcı olur.

CİVANPERÇEMİ                               

Bu bitkinin, kan basıncını düşürdüğü ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini arttırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bitkinin üst kısmındaki çiçekleri bir bardak suda demleyerek bir çay hazırlayabilirsiniz. Günde birkaç bardak tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Bu bitki; solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları tedavisinde, menopoz ve depresyonda da kullanılır.

MANGO YAPRAĞI

Mango yapraklarıyla hazırlanan çay, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için birebirdir. Bronşite karşı savaşmada kullanılan ve hipertansiyonu düşürme etkisi olan gallik asit bakımından zengindir.

Küçük küçük doğranmış, yarı kuru iki mango yaprağını bir litre suyun içine koyun ve güneşin altında 14 saat bekletin. Bu çayı 3 gün boyunca günde iki kez için. Bunu ortalama olarak bir hafta boyunca tekrarlayın.

ALIÇ ÇİÇEĞİ

Bu bitki kalp ritmini düzenler, koroner damarları genişletir, kalp fonksiyonlarını düzenler ve kan basıncını normal seviyelere getirir. Ayrıca anksiyete ve taşikardi tedavisinde ve kolesterolü düşürmede de kullanılır. İki yemek kaşığı alıç çiçeğinin üzerine bir fincan kaynar su döküp demleyerek bir çay hazırlayın. Günde iki ya da üç fincan için.

ZEYTİN AĞACI

Zeytin ağacının yeşil yapraklarından elde edilen öz, hipertansiyon tedavisinde oldukça etkilidir. Bu öz, yaygın olarak reçete edilen ilaçlar kadar etkilidir. Üstelik, kan plazmasında bulunan trigliserit seviyelerini de düşürür. Bir yemek kaşığı zeytin yaprağını, bir fincan suda 10 dakika kaynatın. Aç karnına ve gece yatmadan önce için.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN