Hormon Tedavisinde Merak Ettikleriniz | Sağlığa Yürü

Hormon Tedavisinde Merak Ettikleriniz

Hormon Tedavisinde Merak Ettikleriniz

Kanser tedavisinde en çok bilinen yöntemler kemoterapi ve radyoterapinin yanında hormon tedavisi olarak endokrin tedavisi de yapılıyor.

Özellikle meme kanserine yakalananlarda kullanılan bu yöntemle hormonla beslenen tümörlerin büyümesi yavaşlatılıp, durdurulabiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kübra Aydın, meme kanserinde hormon (endokrin) tedavileri hakkında şu bilgileri verdi:

Kanserin geri gelmesinin engellenmesi, diğer meme dokusunda kanser gelişme riskinin azaltılması, yayılan kanserin büyümesinin yavaşlatılması ve durdurulması ile cerrahi müdahaleden önce tümörün boyutunu küçültülmesi hormon tedavisinin avantajlar arasında bulunuyor.

Hormon tedavisi, meme kanserinde sadece hormon pozitif olan gruba uygulanıyor. Kadın hormonları olan östrojen ve progesteron bazı meme kanserlerini etkilemektedir.

Meme kanserini tedavi etmek için birden fazla hormon tedavisi bulunmakla birlikte bu tedavide kullanılan ilaçlar 4 farklı sınıfa ayrılır. Bunlar:

Seçici östrojen reseptör düzenleyici: Tamoksifen

Over baskılama için LHRH agonistleri: goserelin, leuprolid (löprolid)

Seçici östrojen downregülatörü: fulvestrant

Aromataz inhibitörleri: anastrozol, letrozol, eksemestan

Hormon tedavisi genellikle cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer kanser tedavileri ile birlikte kullanılabilir.

Hormonal ilaç tedavisi görmüş kadınlarda tedaviye bağlı menopoz geçici olabilir. Bazı kadınlar için, özellikle hormonal ilaç tedavisi başladığında doğal menopoza yakınsa veya yumurtalıkları cerrahi olarak alınan ya da yumurtalıklarına radyasyon tedavisi uygulanan kadınlarda tedaviye bağlı menopoz kalıcı olabilir. Hormon tedavisi gören kanser hastalarında doğurganlık sorunları da geçici veya kalıcı olabilmektedir.

Hormon Tedavisinde Merak Ettikleriniz
Hormon Tedavisinde Merak Ettikleriniz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN