İntiharı Önlemenin Önemli Yolu | Sağlığa Yürü

İntiharı Önlemenin Önemli Yolu

İntiharı Önlemenin Önemli Yolu

İntihar olaylarının engellenmesinde bireye verilecek psikolojik desteğin önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, DSÖ’nün açıkladığı verilere göre intihar nedeniyle dünyada her 20 saniyede bir kişinin öldüğünü belirtiyor.

Korku, endişe, yaşanan şok ve birini kaybetmenin kişiye intihar etmenin tek çözüm olduğunu düşündürebileceğinin dikkat çeken uzmanlar, bu insanların destek alması durumunda vazgeçebileceğini söylüyor.

Bireyin hayatını sona erdirmek için planlar yapması ve kendi ölümüne sebep olacak yöntemlere başvurmasının intihar olarak adlandırıldığını kaydeden Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, dünyadaki en önemli 10 ölüm sebebi arasında bulunduğunu kaydetti.

İntihar davranışına sebep olan durumların yüzde 90’ını psikiyatrik hastalıkların oluşturduğunu kaydeden Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, şunları dile getirdi: “Her psikiyatrik hastalığı olan kişi intihar edecektir diye bir durum söz konusu değildir. Psikiyatrik hastalıklar tedavi edildiğinde intihar düşüncesi de ortadan kalkar.

Bazı intihar eylemleri belli bir zamandır yapılan planlamanın sonucuyken bazı intiharlar ise anlık duygu değişimlerinin sonucu olabilir. Özellikle yaşanan bir şok, korku, endişe, kayıp bireyin kendisini yok etmesinin tek çözüm olduğunu düşündürebilir. Bu kişiler bu duygular içerisindeyken destek aldıklarında intihar eyleminden vazgeçebilirler.”

İntiharı Önlemenin Önemli Yolu
İntiharı Önlemenin Önemli Yolu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN