Kadınlarda 9 Kat Fazla | Sağlığa Yürü

Kadınlarda 9 Kat Fazla

Kadınlarda 9 Kat Fazla

Kalp krizi nedir? Kırık kalp sendromu nedir? Kırık kalp sendromu tedavisi nedir? Kırık kalp sendromu en çok kimlerde görülür?

Tıp dünyasında stresin tetiklediği kardiyomiyopati olarak tanımlanan Kırık Kalp Sendromu tıpkı kalp krizine benzer belirtiler verdiği için korkutucu olabiliyor.

Hastaların yüzde 90’ından fazlasının 55 yaşını geçmiş, yani menopoz çağındaki kadınlar olması nedeniyle östrojen hormonunun düzeyindeki düşmenin de sendromu tetikleyebildiği öne sürülüyor.

Kadınlarda görülen kalp krizlerinin yüzde 5’inin temelinde ise bu sendromun yattığı tahmin ediliyor. Kırık Kalp Sendromu’nun kadınlarda 9 kat daha fazla görüldüğüne işaret eden Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Görmez, bu durumun “kadınların duygu durum ve hormon düzeylerinin erkeklere göre daha değişken olmasıyla” açıklandığını belirtti.

Görmez: “Hastaların yüzde 80 kadarı kalpte hiçbir hasar kalmadan iyileşebiliyor. Ancak geriye kalan yüzde 20’lik grupta kalıcı kalp yetmezliği, nadiren de olma ölüm ve ciddi kalp düzensizlikleri görülebiliyor” diye bilgi verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN