Kalbi Olanlar Aşı Yaptırmalı mı? | Sağlığa Yürü

Kalbi Olanlar Aşı Yaptırmalı mı?

Kalbi Olanlar Aşı Yaptırmalı mı?

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, covid-19 aşısının kalbe zararlı olup olmadığı hakkında bilgi verdi.

Corona aşısının kalbe zarar verdiği yönünde söylentilere itibar edilmemesine dikkat çeken uzmanlar, hastalara aşı olmalarını tavsiye ediyor.

Prof. Dr. Barış Çaynak, uyarıyor: “Aşının kalbe zararı var deniliyor, aşının kalbe zararı ile kalp damarları tıkalıyken Covid’e yakalanmak arasında milyonla çarpılacak bir risk oranı ar. Aşının riski milyonda birken. Bunun riski bu kadar yüksek.”

Aşı olmadan covide yakalanılması durumunda geçirilen kalp krizinin riskli olduğuna dikkat çeken Çaynak şunları söyledi: “Aşı karşıtları, ‘Aşı miyokardit yapıyor, kalp iltihabı yapıyor’ diyorlar. Kalp damarları tıkalı olup Covid geçiren insanlar kalp krizi geçiriyor. Aslında kalp krizi riski altındaki insanlar aşı olsalar, kriz geçirmeden ameliyata gelecek. Bunlar Covid geçirdiği için kalp krizi geçiriyor.

O yüzden ben hastalarıma aşı olmalarını öneriyorum. Kalp damarları tıkalı bir şekildeyken anlaşılmadan Covid’e tutulduğu için kalp krizi geçiriyorlar. O yüzden kalp damar tıkanıklığı riskiniz varsa, Covid olursanız, çok daha ağır atlatırsınız, kalp krizi geçirme riskiniz artar. Bu yüzden aşınızı olun.”

Kalbi Olanlar Aşı Yaptırmalı mı
Kalbi Olanlar Aşı Yaptırmalı mı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN