Kaliteli Uyku İçin Bunları Yapın | Sağlığa Yürü

Kaliteli Uyku İçin Bunları Yapın

Kaliteli Uyku İçin Bunları Yapın

Yaz aylarında bastıran sıcak hava düzenli ve verimli bir uyku isteyenler için adeta kabusa dönüşebiliyor.

Uzmanlar ise sağlıklı, kaliteli bir uyku için her ne kadar havalar sıcak da olsa bozulan uyku düzeninin spor yaprak korunabileceğini ifade ediyor.  

Düzenli sporun uykuya dalma süresini kısalttığını vurgulayan eğitmen Yiğit Yurtseven, spor ile uyku arasındaki ilişki hakkında şunları söyledi: “Araştırmalar, uykusuzluk ya da yetersiz uyku kalitesi sorunu yaşayanların haftada dört kez aerobik egzersiz yaptıktan sonra ‘zayıf uyuyanlardan’, ‘iyi uyuyanlara’ geçtiğini gösteriyor.

Orta yoğunlukta aerobik veya HIIT yapan kişilerin uyku alışkanlıklarına bakıldığında, egzersizin uykuya dalma süresinde önemli bir azalmaya neden olduğu görülüyor. Başka bir deyişle, egzersiz yapan kişiler çok daha hızlı uykuya dalabiliyor.

Uykusuzluk problemi sadece fiziksel ya da sadece psikolojik faktörlerden kaynaklanmayabilir. Kimi durumlarda uykusuzluğun ortaya çıkması bu iki tür faktörün birleşimiyle de oluşabilir. Araştırmalara göre özellikle orta yoğunlukta aerobik egzersiz uyku öncesi hissedilen kaygıyı azaltıyor.

Egzersiz, uyku apnesinin etkilerini önemli ölçüde azaltıyor. Gün içinde yapacağımız bir egzersiz rutini, uykunun uzunluğu ve kalitesini artırıyor.”

Kaliteli Uyku İçin Bunları Yapın
Kaliteli Uyku İçin Bunları Yapın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN