Kan Grubu İle Kriz Arasında İlişki Var mı? | Sağlığa Yürü

Kan Grubu İle Kriz Arasında İlişki Var mı?

Kan Grubu İle Kriz Arasında İlişki Var mı?

Kan grubu ile kalp krizi riski arasında ilişki var mı?

Bir kişinin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığı, taşıyorsa ne oranda taşıdığı, o kişinin beslenme, spor yapma ve sigara içme alışkanlığı, mesleki durumu gibi çevresel faktör ile genetik yatkınlığına bağlı olarak değişir.

Bu konuda şimdiye kadar bilinmeyen önemli bir faktör daha keşfedildi. Yaklaşık 90 bin kişi ile 20 yıl boyunca yapılan bir araştırma şimdiye kadar pek bilinmeyen bir konuya ışık tutuyor.

KAN GRUBU VE KALP KRİZİ RİSKİ

Bu araştırma, İngiltere’de bulunan National Health Service (NHS) ve Professionals Follow-up Study (HPFS) adlı sağlık kuruluşlarında yapıldı. Araştırma, yaşları 30 ile 75 arası değişen ve 20 yıldan beri bu kuruluşlarda düzenli olarak sağlık hizmeti alan 62 bin 73 kadın ve 24 bin 428 erkeğin kan grupları ile kalp krizi geçirme sayıları arasındaki ilişki incelenerek yapıldı. Araştırmaya katılan kişilerin yaş, beslenme, vücut ağırlığı, sigara içme alışkanlığı gibi diğer risk faktörleri ayrıca dikkate alınarak yapıldı.

SONUÇ NEDİR?

20 yıl boyunca elde edilen sonuçlar, kalp krizi konusunda AB grubunun en fazla risk, 0 grubunun ise en az risk taşıdığını gösteriyor.
AB grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre yüzde 23,
A grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre yüzde 5,
B grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre yüzde 11 daha fazla, kalp krizi riski taşımaktadır.

Kan grubu biyolojisi çok karmaşık bir sistem. Kan grubu ile kalp krizi riski arasındaki ilişkinin tam olarak anlaşılabilmesi için yeni araştırmalara ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN