Kız Çocuklarına Regl Ne Zaman Anlatılır? | Sağlığa Yürü

Kız Çocuklarına Regl Ne Zaman Anlatılır?

Kız Çocuklarına Regl Ne Zaman Anlatılır?

Çocukların yaşından ziyade gelişimlerine bağlı olarak açıklama yapılmasını tavsiye eden uzmanlar, regl döneminin ne olduğuyla ilgili bilgi verilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Ayrıca çocukta birçok soruna yol açabileceği için, çok ağrın olacak, hastalanacaksın, gibi olumsuz açıklamalardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, 2 – 8 yaş arasındaki kız çocuklarına regl dönemi hakkında bilgi verilmesinin gerekli olmadığını söyledi.

Ergenlik veya ön ergenlik dönemine gelmemiş çocuklara bilgi verilmesinin zaman zaman endişe uyandırıcı olabildiğini belirten Barlas, kanama denildiğinde bu yaştaki çocukların aklına yara ve kaza gibi olumsuzlar geldiğini ifade etti.

Barlas şunları dile getirdi: “2 ila 8 yaş aralığından sonra kız çocuğunun gelişimine bakılarak göğüslerin ve kalçaların gelişmesi, tüylenmelerin olması gibi ergenlik çağı belirtileri de varsa belirtiler iyice gözlemlenerek çocuğa regl döneminin ne olduğu hakkında bilgi verilmesi önemlidir. Yani çocuğun yaşından ziyade, gelişimi göz önüne alınarak bir açıklama yapılması daha uygun olacaktır. Bunu en iyi ebeveynler ya da birincil bakım verenler kimse onlar daha iyi bilecektir.”

Kız Çocuklarına Regl Ne Zaman Anlatılır
Kız Çocuklarına Regl Ne Zaman Anlatılır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN