Kolon Kanseri Nedir? | Sağlığa Yürü

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri nedir? Kolon kanseri genetik mi? Kolon kanserinin belirtileri neler? Kolon kanserinin tedavisi var mı? Kolon kanserinin ameliyatı var mı?

Kolon kanserinin oluşum nedeni henüz bilinmese de pek çok faktörün riski artırdığı belirtiliyor.

İleri yaş, ailede kolerektal kanser öyküsünün olması, bazı genetik bozukluklar, bağırsak içindeki hücreleri bozarak kansere zemin hazırlayabilecek Crohn ve ülseratif kolit gibi iltihabi hastalıklar, obezite, kadınlarda yumurtalık, meme ve rahim kanseri öyküsü, riski artırıyor. Sebze ile meyvenin az, işlenmiş ve hayvansal gıdaların ise fazla tüketildiği Batılı beslenme tarzı da bir diğer önemli risk faktörünü oluşturuyor. Bağırsak içinde yerleşen polipler ise kolon kanserinin en önemli risk faktörü. Polipsiz gelişen türleri olsa da, kolon kanserinin yüzde 90’ının başlangıcından polipler sorumlu oluyor. Genellikle 45 yaşından sonra ortaya çıkan poliplerin başlangıçta zararsız olsalar da, bazıları kontrolsüzce büyüyüp zamanla kolon kanseri oluşumuna yol açabiliyor.
Kolon kanserinin diğer bir önemli özelliği de sinsi bir hastalık olması. Kanser öncüsü poliplerin varlığında veya kanserin başlangıç evresinde hiçbir yakınmaya neden olmadan sinsice ilerliyor.

BELİRTİLERİ

Aşağıda bağırsaklara ait belirtilerden biri bile varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor.
Dışkının kıvamında ve kokusunda (ishal- kabızlık) değişiklik
Dışkı alışkanlığının değişmesi, örneğin daha sık veya daha az tuvalete gitme.
Dışkının kalınlığının incelmesi, dışkıda kan görülmesi veya makattan kan gelmesi
Karında şişkinlik ve karın ağrısı, halsizlik, bulantı, istemsizce olan kilo kayıpları
Demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kansızlık

TEDAVİ

Erken tanı ve tedavi yöntemlerinde yaşanan önemli gelişmeler sayesinde kolon kanseri tedavisinde oldukça yüksek oranda başarı elde ediliyor. Öyle ki artık sağ kalım oranları yüzde 90’lara yükseliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN