Korona Kaslarınızı Eritmesin | Sağlığa Yürü

Korona Kaslarınızı Eritmesin

Korona Kaslarınızı Eritmesin

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle alınan önlemlerin de etkisiyle kişilerin hareketsiz kalma sürelerinde dikkat çekici artış gözleniyor.

En az virüs kadar tehlikeli olan bu durumun en büyük tehditleri arasında ise ‘sarkopeni’ olarak bilinen kas erimesi yer alıyor. 

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai, “ Virüs bulaşmasa bile değişen yaşam tarzı bu duruma neden olabilir. Kaslarımız sağlığımız için kritik bir rol oynuyor.  Vücut ağırlığımızın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturur ve diğer organ ve dokuları çalıştırır. Hastalık zamanlarında ise kritik organlara besin sağlar. Bu nedenle çok fazla kas kaybı sağlığınızı riske atabilir” dedi.

Kas Kaybı Bel Fıtığı için Risk

Pandemi sürecinde fiziksel aktivitenin insan sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai, “  Oysaki bu süreçte fiziksel olarak ne kadar aktif olursak vücudumuzun Kovid-19’a karşı savunmasını o denli arttırırız.  Özellikle yaşlandıkça kas ve güç kaybı ( sarkopeni olarak bilinir) hepimizin aşina olduğu bir şeydir.  Bu nedenle gençleri de etkileyen bu durumda ileri yaştaki vatandaşlarımız daha dikkatli olması gerekiyor.  Hareketsizliğin bel, boyun, omurga ve diz rahatsızlıklarının yanı sıra bel fıtığı riskine bile etkisi var. Çünkü süreçteki yaşam tarzımız, hem omurga eklemimizin ve diskimizin yapısını bozarak hem de kaslarımızın gücünü azaltarak bel fıtığı oluşmasını ve artmasına neden olmaktadır. Bu durumu ise yine tersine çevirmek bizim elimizde. ‘Hayat Harekettir’ sloganımız olmalı. En büyük kozumuz ise direnç egzersizleri ve beslenme. Dışarı çıkmadan da evde basitçe yapabileceğimiz hareketler bulunuyor. Tabii bunları yaparken bir hekime danışmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN