Koronavirüs Astım Hastalarını Nasıl Etkiler? | Sağlığa Yürü

Koronavirüs Astım Hastalarını Nasıl Etkiler?

Koronavirüs Astım Hastalarını Nasıl Etkiler?

Yeni koronavirüsün, griple benzer oranda yayıldığı tahmin ediliyor.

“Koronavirüsün astımı olan hastaları, nasıl etkilediği hakkında çok az şey biliniyor.” diyen Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bilgilendirdi.

Sık sık el yıkamak ve hasta olanlardan kaçınmak gibi önlemler almak önemlidir. Bu virüs, akciğerleri etkileyen bir virüstür. Koronavirüsün sık karşılaşılan semptomları; ateş, öksürük, nefes darlığıdır. Semptomlar virüsle temastan, 2 ile 14 gün sonra ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır.

ASTIMLI KİŞİLER RİSK GRUPLARI İÇERİSİNDE YER ALIYOR!

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüs hastalığında risk gruplarını; 60 yaşından büyük olmak, kronik tıbbi rahatsızlığı olması, yüksek tansiyon, kalp hastalığı olması, diyabet ve astım hastalığının olması olarak bildirilmiştir. Sonuç olarak astımı olan kişiler; koronavirüs hastalığı için risk altında gibi görünmektedir. Ancak koronavirüsün, astımlı hastaları nasıl etkilediği konusunda yeterince bilgi yoktur.

ASTIM HASTALARININ COVİD-19 HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİ DAHA YÜKSEK MİDİR?

Bunun hakkında yeterince bilgi yoktur. Ancak bir çalışmada koronavirüs nedeniyle yatan hiçbir hastada, astım hastalığı bildirilmemiştir. Astımlı hastalarda, ekstra bir risk olmadığı konusunda görüş bildirilmiştir

ASTIMI OLANLARIN KORANAVİRÜSDEN ETKİLENMESİ DAHA CİDDİ MİDİR?

Henüz astımlı hastaların nasıl etkilendiği konusunda bilgi yoktur. Ancak virüslerin, astım atağına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle koronavirüsler, astım ataklarına neden olabilir.

ASTIMLI OLANLARDAN KİMLER MASKE TAKSIN?

Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, sadece hasta olanlara, COVID hastalarının bakıcılarına ve de sağlık çalışanlarına maske takmasını öneriyor. Maske takmak sadece hafif bir koruma sağlar. Elleri sık yıkamak daha idealdir. 20-30 saniye boyunca sabun ve suyla ve sabun su yoksa el dezenfektanı ile yıkanmalıdır. Herkesin maske takması, maske takması gerekenlerin maske bulamaması anlamına gelir. Koronavirüs riski yüksek olan hastanelere giderken ve de toplu taşıma kullanılırken maske takılması faydalı olabilir.

ASTIMI OLANLAR HALKA AÇIK ALANLARDA MASKE TAKSIN MI?

Çok gerekli değildir. Yapılacak daha önemli noktalar vardır. Diğer insanlardan, uzak durulmalıdır. Elleri sık sabunlamak, astımı kontrol altında tutan ilaçları kullanmak daha faydalı olacaktır

ASTIMI OLANLARDA ATEŞ VE ÖKSÜRÜK GELİŞİRSE NE YAPMALIDIR?

Astımda ateş ve öksürük olması, hemen akla koronavirüsü getirmemelidir. Öncelikle; astım tedavinizi doktorunuza danışarak düzenleyin ve evden dışarı çıkmayın. Ateşin ısrar etmesi, nezlenin olmaması ve öksürüğün balgamsız şekilde kuru olması durumunda “Alo 184” ile temasa geçip testin evinizde yapılması konusunda bilgi alabilirsiniz. Dışarı çıkacaksanız da, maske takmanız faydalı olacaktır.

KORTİZON İÇEREN SPREYLER ASTIMLILARIN BAĞIŞIKLIĞINI ZAYIFLATIR MI?

Sprey şeklindeki kortizon içeren spreyler, astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmaz ancak ağızdan kullanılan kortizon ilaçlar zayıflatabilir. Bu nedenle; ağızdan kortizon gerektiren ilaçların kullanımını azaltmak için kortizon içeren spreyler doktor kontrolünde kullanılabilir.

ASTIM ATAĞI GEÇİRİNCE KORONAVİRÜSE KARŞI NASIL TEDBİR ALINMALIDIR?

Koronavirüs hastalığı, diğer virüsler gibi astım atağına neden olabilir. Astım atağı geçirince diğer astım atakları gibi tedavi edilmelidir. Burada önemli olan; astım tedavisinde kullanılan maskelerin, kullanım sonrası steril edilmesi gerektiğidir. Diğer hastalara bulaştırmamak için izole bir odada tedavi edilmelidir.

60 YAŞ ÜSTÜ KORONOVİRÜSLÜ ASTIMLI HASTALAR NASIL ÖNLEM ALMALIDIR?

Risk grubundaki kişiler gibi davranmalıdırlar.

ASTIMI OLANLAR İLAÇ STOKLASIN MI?

Gerek yok. Sadece mevcut tedavinizi devam edecek şekilde ilacınızın olması yeterlidir.

KORONAVİRÜS PNÖMONİSİNDE (ZATÜRE) KORUNMAK İÇİN PNÖMOKOK AŞISI YAPTIRMALI MIYIM?

Hayır. Pnömokok aşısı; koronavirüste görülen pnömoniye karşı korumaz, streptokok pnömonisine karşı korur.

ASTIMI OLAN KİŞİLERDE ATEŞ VE ÖKSÜRÜK BELİRTİLERİ VARSA NE YAPMALIDIR?

Ateş ve öksürük belirtileriniz varsa, lütfen doktorunuzu arayın. Nezleniz yoksa, öksürüğünüz balgamsız kuru ise, bitkinlik varsa, kas ağrınız varsa; “Alo 184” ile temasa geçebilirsiniz.

ANTİHİSTAMİNİKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIR MI?

Antihistaminikler, bağışıklık sistemini baskılamaz. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalinizi, artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

ALERJİ AŞISI KORONAVİRÜSE YAKALANMA RİSKİNİ ARTIRIR MI? AŞIMI GECİKTİRSEM OLUR MU?

Artırmaz. Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken, maske takın. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız, maske takmanız faydalı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra, elinizi sabunlu su ile yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra, diğer hastalar ile temas etmeyin. 30 dakika bekleme süresine uyun. Aşı süresini geciktirmek isterseniz, uygun olup olmadığını doktorunuzla danışın. Aşı; haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir, ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

ALERJİ AŞISI YAPILDIKTAN SONRA 30 DAKİKADAN AZ BEKLESEM OLUR MU? ARAYI AÇSAK OLUR MU?

Alerji aşısı yapıldıktan sonra klinikte beklerken, 30 dakikadan kısa sure beklemek uygun olmaz. Çünkü her doz sonrası ciddi reaksiyon riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak 30 dakika beklenmesi uygundur. Aranın da yapılma periyotlarına göre hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.

ANTİ IGE, ANTİ IL-5 GİBİ BİYOLOJİK AJANLAR KORONAVİRÜS RİSKİNİ ARTIRIR MI?

Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırmaz. Bu ajanlar, immün sistemini bozmaz. Ara vermeye veya kesmeye gerek yoktur.

POLEN ALERJİSİNE BAĞLI ASTIMIM VARSA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Astım hastalığı olanlarda genelde; alerjik rinit ve göz alerjisi hastalığı da vardır. Polen alerjisine bağlı astım, alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa; bahar ayında bazı önlemler almakta fayda vardır. Özellikle bu dönemde ağaç polenleri, ilk çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız, hapşırmanız ve nezleniz varsa mutlaka antihistaminik ve doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında, elinizin dış kısmı ile kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca, tek kullanımlık mendil kullanın veya kolun iç yüzüne öksürün.

ASTIMI OLANLAR KORONAVİRÜS İÇİN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE KULLANMALIDIR?

Bol bol sıvı ve doğal meyve sularını tüketin. Mümkün olduğu kadar, az da olsa kırmızı et tüketin. Vitamin ve mineral takviyesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren beta glucan, omega 3 balık yağı alabilirsiniz. Ayrıca her gün evde, en az 20-30 dakika egzersiz yapın ve düzenli uyuyun. Güzel müzikler dinleyin ve hijyene önem verin. Moralinizi yüksek tutun. Bu uygulamalar, koronavirüsten korumada faydalı olacaktır.

ASTIMLI HASTALAR ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK NE KULLANSINLAR?

“İbuprofen” ve “NSAİ” grubundaki ilaçlar ile ilgili, koronavirüs için risk oluşturduğuna yönelik bilgiler olduğu için “Parasetamol” içeren ateş düşürücülerin kullanılması daha faydalı olacaktır.

ASTIMLI HASTALARIN BURNUNU SIK ARALIKLARLA TUZLU SU LE TEMİZLEMESİ VİRÜSTEN KORUR MU?

Hayır. Sık tuzlu su ile burun yıkamanın, yeni tip koronavirüsten koruduğuna dair bir bilgi yoktur. Basit soğuk algınlığına yakalanıldığında burun yıkama ile daha kolay geçeceğine dair bazı veriler olsa da, bu yöntem enfeksiyonları etkilemez.

Toparlamak gerekirse;

Astımlı hastalar koronavirüs için çok ciddi risk oluşturmamakla birlikte risk grubu içinde yer almaktadır.

Astımı olanlar kortizon içeren sprey kullanmayı aksatmamalıdırlar.

Astımlı hastalar alerji aşısını yaptırmalarında sakınca yoktur.

Astımlı ilaçların biyolojik ajanları kullanmasında sakınca yoktur.

Astımlı hastalar, beslenmesine dikkat etmelidir. Vitamin, mineral, balık yağı ve beta glucan almaları faydalı olabilir.

Polen alerjiniz varsa ve burun kaşınması ve göz kaşınması varsa antihistaminik alın

Mümkün olduğunca evde kalın ve dışarı çıkmayın.

Koronavirüs Astım Hastalarını Nasıl Etkiler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN