Koronavirüs Pandemiye Dönüşür mü? | Sağlığa Yürü

Koronavirüs Pandemiye Dönüşür mü?

Koronavirüs Pandemiye Dönüşür mü?

Pandemi nedir? Pandemi nasıl ilan edilir? Pandeminin tanımı nedir? Koronavirüsün Pandemiye dönüşme ihtimali var mı? Pandemi nasıl ilan edilir?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs şu ana kadar 30’dan fazla ülkede görülürken, bu virüs kaynaklı hastalığın pandemiye dönüşmesinden endişe ediliyor.

Koronavirüsten kaynaklanan ve Covid-19 adı verilen rahatsızlık, henüz pandemik hastalık kategorisine alınmış değil. Ancak uzmanlar, virüsün mevcut hızıyla yayılması halinde, kısa bir süre içinde pandemi ilan edilebileceğini söylüyor.

Bazı sağlık uzmanları, koronavirüsün tüm bu kriterleri karşılamaya başladığı görüşünde. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor:
Yeni bir virüs olması
İnsanlara kolayca geçebilmesi
İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması

Pandemi’nin Anlamı Nedir?

En basit tanımıyla dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. 2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti. Uzmanlar, domuz gribi nedeniyle yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

Pandemi ilanını kim nasıl yapar?

Bir hastalığın pandemi ilan edilmesi WHO tarafından yapılıyor. Koronavirüs, WHO’nun pandemi tanımındaki aşamalardan sonuncusuna henüz geçmiş değil. İnsanlar arasında yayılan koronavirüs, Çin’in komşularının büyük bir bölümünde görülüyor. Ancak pandemi olabilmesi için istikrarlı bir şekilde, dünyanın farklı noktalarında, kitleler üzerinde görülmeye başlaması gerekiyor.

Koronavirüsün Pandemiye dönüşme ihtimali ne?

WHO Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün Çin dışındaki yayılma hızının halen “az ve yavaş” olduğunu söylüyor. Çin’de 77 bin kişide görülen koronavirüs nedeniyle yaklaşık 2 bin 600 kişi yaşamını yitirdi. Dünyada da 30’da fazla ülkede 1200 koronavirüs vakası tespit edildi ve can kaybı da 20’yi aştı. WHO, gelişmeleri yakından izlediğini ancak şu aşamada uluslararası ticaret ve seyahat üzerinde kısıtlayıcı etkiler yapacak önlemler almaktan kaçınmak istediğini söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN