Koronavirüsü Doğru Tanıyın | Sağlığa Yürü

Koronavirüsü Doğru Tanıyın

Koronavirüsü Doğru Tanıyın

Koronav virüs nedir? Koronavirüsün belirtlileri nelerdir? Koronavirüsün tedavisi nedir? Koronavirüs öldürür mü? Koronavirüsten nasıl korunulur? Koronavirüs kimleri tehdit eder? Koronavirüsün aşısı var mı?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, koronavirüs (Covid-19) ile alakalı doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Koronavirüs yeni çıkan en tehlikeli virüs (Yanlış)

Öncelikle bu virüs, yeni değildir. Koronavirüs, 2003 SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) ve 2012’de önce Ürdün sonra Suudi Arabistan’da görülen MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) olaylarından sorumlu olan virüstür.

Koronavirüse yakalananlar mutlaka hayatını kaybeder (Yanlış)

Her koronavirüs hastası, hayatını kaybetmemektedir. Bu oran, sanıldığı kadar yüksek değildir. Normal grip hastalığından ölen kişiler, koronavirüsten ölenlerden 60 kat daha fazladır.

Koronavirüsün ölümcül seyrettiği hastalar genellikle; bir hastalık nedeniyle bünyesi zayıf olan kişiler ve yaşlı hastalardır. Bu kişilerin, virüsten korunmaya daha çok dikkat etmeleri ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.

Hasta birisinden biraz uzak dursam yeter (Yanlış)

Şu anda hastalığın yayılmasına bağlı olarak uygun olan, hastalık belirtisi olan kişiden en az 2 metre uzaklıkta kalınmasıdır.

Koronavirüsten korunabilmek mümkün değil (Yanlış)

Gerekli tedbirleri aldığınız zaman korunabilmek mümkündür. Hastalığın başlıca bulaşma yolu öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile ortama saçılan damlacık enfeksiyonu ile olduğundan, bulaşmayı engellemek için solunum yolu enfeksiyonlarından korunma önlemlerine uyulması önerilir.

Korunabilmenin tek yolu özel maske ve kıyafetler (Yanlış)

Maske ve özel kıyafetler genellikle hastalığın kesin olarak görüldüğü alanlarda uygulanmaktadır. Bunun dışında günlük hayatta, bunlara gerek yoktur.

Elimi yıkamam yeterli olur (Yanlış)

El hijyeni, koronavirüsten korunmada önemlidir ancak tek başına yetersizdir.

Maskeyi birkaç defa kullansam bir şey olmaz (Yanlış)

Maskeler genellikle tek kullanımlıktır. 2 kere dahi kullanılmamalıdır.

Çin’den gelen malzemeleri kullanmayalım (Yanlış)

Uzun süre yolda kalmış kuru ürünlerde koronavirüsün taşınması mümkün değildir. Virüs bahsettiğimiz gibi, kişiden kişiye yakın temas halinde bulaşmaktadır.

Hayvanlardan uzak duralım (Yanlış)

Virüs ilk etapta hayvanlardan bulaşmış olsa bile, özellikle evcil hayvanlar için şu anda böyle bir durum söz konusu değildir.

Şu besinler koronavirüsten koruyor (Yanlış)

Herhangi bir besinin şu an için koronavirüsten koruması mümkün değildir. Kişiler tek bir besine odaklanmak yerine, genel olarak sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN