Kurallar Gevşedi Nezle Arttı | Sağlığa Yürü

Kurallar Gevşedi Nezle Arttı

Kurallar Gevşedi Nezle Arttı

Şu anda öksürük, halsizlik gibi belirtilerde hemen covid-19 akla geldiğini belirten uzmanlar, son dönemlerde ise hapşırma, burun-geniz akıntısı, öksürük ve hapşırma sebepleriyle doktora başvuruların arttığını ifade ediyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, Covıd-19 delta varyantı ve diğer varyantların belirtilerinin grip ve nezle ile benzerlik gösterdiğini söyledi.

Aşıyı 2 doz yaptırmış ve temasınız yoksa diğer virüslere yakalanma ihtimali olduğunu belirten Hakko, ayırt edici testin ise PCR olduğunu kaydetti.

Hafif ateş, öksürük, hapşırma, burun ve geniz akıntısı nedeniyle doktora gelenlerde bu belirtilerin çoğunlukla nezleye neden olan Rhinovirus gibi virüslerde görüldüğünü aktaran Hakko, ancak ihmal etmeden bu şikayetleri olanların sağlık kurumuna başvurarak test yaptırıp nezle mi, grip mi yoksa COVID-19 mu olduğunun netleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Grip ve nezlenin ağırlıklı olarak sonbahar ve kış aylarında görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Elif Hakko şunları söyledi: “Bu yaz özellikle nezlenin daha fazla görülmesinin temel nedeni aşılı olanların maske kuralını gevşetmeleri. COVID-19 salgınından beri kışın grip vaka sayısı belirgin bir şekilde düştü, bunun en önemli nedeni maske, mesafe ve hijyen kuralına uyum ve kısıtlamalar nedeniyle kapalı ortamlarda bulunmamaktı. Ancak yaz mevsimiyle beraber klima kullanımı, sosyalleşme ve kuralların gevşetilmesi bu tip virüslerin yeniden hayatımıza girmesine neden oldu.”

Kurallar Gevşedi Nezle Arttı
Kurallar Gevşedi Nezle Arttı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN