Makyaj Nasıl Yapılır? | Sağlığa Yürü

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Nasıl Yapılır?

Hünerli ellerden çıkan makyaj uygulamasının oluşturduğu fark açık bir şekilde kendini ortaya koyuyor.

Aile ya da arkadaşlar arasında samimi bir görüşmeye giderken doğal makyaj nasıl yapılır bilmeniz gerektiği gibi özel bir davete ya da organizasyona giderken profesyonel makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırmanız gerekebilir.

Göz kamaştıran makyaj yapabilmeniz için sırasıyla kullanacağınız yöntemler:

NEMLENDİRİCİ

Kusursuz ve eşit dağılmış bir makyaj bazı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sırrı makyajdan önce sürdüğünüz nemlendirici kremde. Ciltteki pürüzleri, kalıntıları ve fazlalıkları ortadan kaldıracak olan nemlendirici, cildinize süreceğiniz diğer makyaj malzemelerinin uygulamasını da kolaylaştıracaktır.

MAKYAJ BAZI

Özellikle son yıllarda fondöten öncesi primer olarak da geçen makyaj bazı uygulamak oldukça popüler hale geldi. Fondötenin daha kalıcı olmasını sağlayan makyaj baz ürünleri, ciltteki kusurları da ortadan kaldırarak daha pürüzsüz bir dokunuş elde etmenize olanak sağlıyor.

FONDÖTEN

Söz konusu fondöten seçimi olduğu zaman cilt renginiz ile birebir uyumlu bir tonda karar kılmanız çok önemli. Tonlar arasındaki en ufak fark bile makyajınızın natürel bir görünümden uzaklaşmasına ve suratınızda bir kalıp gibi durmasına sebebiyet verebilir.

KAPATICI

Bazı kaynaklar fondötenden önce kapatıcı kullanımını önerirken bazıları fondöten üzerine concealer sürülmesinin daha etkili olacağını öne sürüyor. Burada kişisel deneyimleriniz de önemli; her iki yöntemi de deneyerek hangisinin sizin cilt kusurlarınıza daha uygun olacağını kendiniz keşfedebilirsiniz.

ALLIK

Yüze renk ve canlılık veren en önemli makyaj malzemelerinden biri olan allığın da renk ve ton seçimi en az fondötende olduğu kadar önemli. Asırlardır modası geçmeyen “utangaç yanaklar”, yüzde kullanılan diğer renklerle uyum içerisinde olduğu zaman doğal ve göz alıcı bir görünüm oluşmasını sağlıyor.

AYDINLATICI

Yine son dönemlerde oldukça merak edilen bir diğer soru da aydınlık makyaj nasıl yapılır oluyor. Aydınlık makyaj, aslında elmacık kemikleri hattına sürülen aydınlatıcılar, yani highlighterlar ile elde ediliyor. Bunun için stick kullanabileceğiniz gibi aydınlatıcı pudra kullanmanız da mümkün.

GÖZ FARI

Sıra geldi göz makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabına. Göz makyajı uygularken önce göz farından başlamalı, farı uygularken ince kıllı fırçaları tercih etmeli, degrade bir görünüm elde etmek için ise açık renkli farı göz kapağının içine, koyu renkli farı da göz kapağının dış kısmına sürmelisiniz.

EYELİNER YA DA GÖZ KALEMİ

Burada tercihiniz tamamen nasıl bir makyaj elde etmek istediğinize bağlı. Eğer buğulu göz makyajı yapmak istiyorsanız eyelinerdan ziyade daha dramatik bir görünüm sağlayacak olan göz kalemini tercih etmenizde fayda var. Eyeliner sürme teknikleri ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

RİMEL

Profesyonel makyaj uzmanlarına kullanabilecekleri tek bir makyaj malzemesi olsa ne olurdu sorusu yöneltildiğinde neredeyse hepsi rimel cevabını veriyor. Haksız da değiller; profesyonel makyaj nasıl yapılırın sırrı, düzgün, nizami ve topaksız rimel sürebilmekten geçiyor.

RUJ

Ruj sürmeden önce de yapmanız gereken bazı hazırlıklar var. Dudaklarınız yeteri kadar nemli olduğuna dikkat etmeli, ruj renginizin göz farınız ya da allığınız ile çakışmayacak bir renkte olmasına özen göstermelisiniz. Kırmızı ruj sürmek isteyen iddialı bayanlarımızı ise şu blog yazımıza doğru alalım.

Sabitleyici

Makyaj sabitleyici, çoğu makyaj rutininin son adımı olmakla birlikte her zaman zorunlu bir adım değildir. Özellikle düğün, nişan ya da benzeri uzun süreli organizasyonlarda kullanılması tercih edilen makyaj sabitleyici spreyler, bunca uğraş sonrası elde ettiğiniz mükemmel görünümün uzun soluklu olmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN