OKB Takıntısının Kaynağı Geçmiş Travmalar | Sağlığa Yürü

OKB Takıntısının Kaynağı Geçmiş Travmalar

OKB Takıntısının Kaynağı Geçmiş Travmalar

Bireyin günlük yaşam etkinliklerini bozacak şekilde tekrar eden düşünce ve davranış örüntüsüne girmesine Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) deniyor.

Zihinde istemsiz şekilde ortaya çıkan ve kişide huzursuzluk yaratan düşüncelere Obesesyon (takıntı), bunların oluşturduğu huzursuzluğa karşı bireyin rahatlamak amacıyla yaptığı davranışlara kompulsiyon ve ritüel deniliyor.

Temizlik takıntısının obsesif kompulsif bozukluk olduğunu söyleyen Psk.  Didem Çengel, farklı nedenlerle ortaya çıkabilen hijyen takıntısının kökeninin genellikle geçmiş yaşam travmalarına dayandığına dikkat çekiyor.

Çengel, konuyla ilgili şunları söyledi: “Aile içerisinde kurulan bağın niteliği, ebeveynlerin pek çok davranışı, pis, kirli ya da kötü olarak değerlendirmesi, aile üyelerinin temizlik hastalığı, cinselliğin günah, ayıp ve pis olarak değerlendirilmesi ve bastırılması, şiddete maruz kalmak, ilgi ve ihtiyaçlarının karşılanamadığı bir ortamda yetişmek bu takıntıya neden olabiliyor. Ayrıca çevresel ve genetik faktörlerin etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor.”

Psk. Çengel, temizlik hastalığının tedavisinde bazı vakalarda ilaç tedavisi ve psikoterapi önerilirken, çoğu kez psikoterapinin yeterli olduğunu söylüyor.

OKB Takıntısının Kaynağı Geçmiş Travmalar
OKB Takıntısının Kaynağı Geçmiş Travmalar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN