Paniklemeyin Korkmayın Korkutmayın | Sağlığa Yürü

Paniklemeyin Korkmayın Korkutmayın

Paniklemeyin Korkmayın Korkutmayın

Okula yeni başlayanlar, her ne kadar kendileri için yeni ortama alışmak kolay olsa da, daha önce bilmedikleri bir hayata girdikleri için heyecanın yerini kaygı alabiliyor.  

Uzmanlar, ailesiyle fazla vakit geçiren ve sürekli koruma altında tutulan ve yeterince sosyalleşmemiş çocukların ebeveynlerinde uzak olduklarında dünyayı tehlikeli bir yer olarak algılayabileceğine dikkat çekiyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Neil Serem Yılmaz, ebeveynlerin kendi kaygılarını kontrol ederek çocukların okula uyumunu kolaylaştırmaları gerektiğine vurgu yapıyor.

Yılmaz, çocukların heyecanın kaygıya dönüşmemesi için şunları önerdi:

Okula hazırlanırken sakin olun

Okulun ilk günü olağandan biraz daha erken kalkıp çocuğunuzla birlikte sakin bir hazırlık süreci geçirin.

Kendini güvende hissettirin

Bu yenilik ve kalabalık ortamda hastalığın bulaşabileceği endişesi çocuklarda kaygıya neden olabilir. Okulun ilk günü çocuğa kendini güvende hissettirmek son derece önemlidir.

Korkutan uyarılarda bulunmayın

Zaten yeni bir dönemin başlangıcı çocuk için kaygı uyandırıcı iken sorunun daha da şiddetlenmemesi için Covid-19 ile ilgili ürkütücü uyarılardan uzak kalmaya özen gösterin.

Kendi kaygınızı kontrol altına alın

Bazen yetişkinlerin kaygıları çocuklara da geçebiliyor. Öncelikle anne ve babaların bu tip negatif ve korkutucu uyarılardan uzak kalabilmeleri için öncelikle kendi kaygılarını kontrol altında almaları şart.

Motive eden cümleler sarf edin

Okulun ilk günü çocuğunuza ‘olumlu’ ve ‘yapılandırıcı’ cümleler kurmanız son derece önemli.

Gerçekçi olun ama cesaretlendirin

Çocuğunuza okulda karşılayabileceği sorunlarla ilgili gerçekçi olmanız da dikkat etmeniz gereken bir başka önemli noktayı oluşturuyor. Ona bazen çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğini söyleyin ama bunların üstesinden gelebileceği konusunda da mutlaka cesaretlendirin.

Vedalaşmadan ayrılmayın

Okulun ilk günü kendini rahat hissedinceye dek çocuğunuza eşlik edin.  Eğer hazır olmazsa tek başına bırakmayın veya ona haber vermeden, vedalaşmadan okuldan ayrılmayın.

Paniklemeyin Korkmayın Korkutmayın
Paniklemeyin Korkmayın Korkutmayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN