Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? | Sağlığa Yürü

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Alerjenlerden korunarak ve uygun zamanda uygun ilaçları kullanarak bu hastalığı kontrol altına almak mümkündür.

Bahar aylarında arabada camların kapalı tutulması veya toplu taşım araçlarında açık pencerenin önünde oturulmaması çok önemlidir. Çünkü yüze hızla esen rüzgarla birlikte polenler alerjik kişinin ağız, burun ve gözlerine dolmaktadır. Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda polen filtreli klimalardan faydalanılabilir. Yine son yıllarda arabalardaki klimalar da genelde polen filtreli olduğu için polenlerden korunmayı kolaylaştırmaktadır.

Çimlerin biçildiği ortamlarda kesinlikle bulunulmaması gerekir. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde çok pratik olmasa da dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanılabilir. Geniş çerçeveli güneş gözlükleri de faydalı olabilir. Polen alerjik hastaların polen mevsiminde piknik ve benzeri kır gezilerinden; ve açık havada egzersizden kaçınmaları önerilmektedir.  Eve girdikten sonra sokak kıyafetlerinin hemen değiştirilip, duş alınması, saçta ve ciltte bulunan alerjenleri uzaklaştıracağı için faydalı olmaktadır.

Atmosferdeki polen miktarı güneşin tepede olduğu saatlerde en yüksek düzeye ulaştığı için, baharda bu saatlerde dışarıda bulunmamak da korunma açısından önemlidir.

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN