Sonbaharda Sık Görülen Hastalıklar | Sağlığa Yürü

Sonbaharda Sık Görülen Hastalıklar

Sonbaharda Sık Görülen Hastalıklar

Sonbahar mevsiminde çocuklarda, soğuk algınlığı olarak adlandırılan ve çoğunlukla viral olan üst solunum yolu enfeksiyonları görülüyor.

Uzmanlar, yüksek ateş, nefes almada zorlanma, kulak ağrısı, işitme kaybı, 10 güne rağmen burun akıntısının devam etmesi gibi durumlarda hekime danışılmasını öneriyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak: “En sık gördüğümüz hastalık, soğuk algınlığı olarak da isimlendirdiğimiz çoğunluğu viral olan üst solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Bununla bağlantılı olarak orta kulak iltihaplarının da sıklığı artar. Orta kulak iltihaplarının bir bölümü ağrı ateş gibi akut enfeksiyon bulguları ile ortaya çıkabildiği gibi bir bölümü de pek fazla bulgu vermeyen sadece işitme kaybına yol açan orta kulak nezlesi olarak da bilinen bir şekilde ortaya çıkabilir

Şikayetlerini ifade edemeyen küçük çocuklarda kulağını tutarak, başını sallayarak ağlama, yanaklarını ovuşturma, huzursuzluk, iştahsızlık gözlenmesi durumunda bunların bu bölgedeki yapıların enfeksiyonlarından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmelidir.” diye konuştu.

Sonbaharda Sık Görülen Hastalıklar
Sonbaharda Sık Görülen Hastalıklar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN