Tedavi Edilmezse Öldürebilir | Sağlığa Yürü

Tedavi Edilmezse Öldürebilir

Tedavi Edilmezse Öldürebilir

 Zamanında tedavi edilmemesi durumundan yüzde 25 ile 50 oranında ölüme neden olduğu açıklanan kara mantar, zayıf bağışıklık sisteminde kendine uygun ortam buluyor.

Uzmanlar kara mantarın sindirim ve temas yoluyla bulaştığının altını çiziyor ve insandan insana ya da hayvandan hayvana bulaşıp bulaşmadığının tespit edilemediğini belirtiyor.

Aynı zamanda tüm dünyada görülme oranı yükselen kara mantarın, covid-19’la ilişkili olup olmadığı merak ediliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, kara mantar hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

Mukormikozis ya da Türkçe adıyla kara mantar; havada, suda, insan ve hayvan dışkısında, çürümüş meyve ve sebzelerde yani kötü ortam koşullarının olduğu yerlerde bulunur.

Kirlenmiş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi ile sindirim yoluyla, sporlanarak üreyen bu mantarlar sebebiyle kirlenmiş toprağa ve suya dokunulmasıyla, çürümüş gıdalara veya hayvan vücudundaki dokulara direk temas yoluyla ve en sık görülen bulaşma yolu olarak değerlendirilen iyi ve hijyenik olmayan çevre koşullarında havada bulunan mantar sporlarının solunumu ile oluşuyor.

Bu hastalık aracılığıyla enfekte olan kişilerde, hasta yeterince ve zamanında tedavi edilmezse ölüm ihtimali vardır ve bu oranın oldukça yüksek, azımsanmayacak düzeyde olduğunu belirtiliyor.

Tedavi Edilmezse Öldürebilir
Tedavi Edilmezse Öldürebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN