Tuvalet Eğitiminde Zorlama Yok | Sağlığa Yürü

Tuvalet Eğitiminde Zorlama Yok

Tuvalet Eğitiminde Zorlama Yok

Uzm. Klnk. Psk. Şeyma Aykut, tuvalet alışkanlığı kazandırılmak istenen çocuğun ilk önce tuvalet eğitimine hazır olup olmadığının gözlenmesinin gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Aykut, tuvalet eğitimie hazır olan çocukların ortaya koyduğu davranışları şöyle anlattı: “Çocuk ıslak ya da kuru bezinden rahatsız oluyorsa, gündüzleri en az 2 saat kuru kalıyorsa, kakasını gizlenerek yapıyor ve yaptıktan sonra haber veriyorsa, öğlen uykularından kuru kalkıyorsa, tuvaleti geldiğinde bunu mimikleriyle, duruşuyla, işaretlerle veya sözel olarak ifade etmeye başlamışsa tuvalet eğitimine hazır olduğunun düşünülebileceğini belirtiyor.”

1,5 yaştan sonra ve çocuğun eğitime hazır olduğunu gösteren işaretlerden sonra tuvalet eğitimine başlanabileceğini belirten Aykut, kız çocuklarının 29, erkek çocuklarının ise 30 aylıkken tuvalet eğitimine hazır hale geldiklerini ifade ediyor.

Öncelikle çocuğa tuvaleti gösterip ne işe yaradığını, bundan soran bez kullanılmayacağını ve sürecin anlatılabileceğini söyleyen Aykut, tuvalet eğitimi verirken belirli bir düzen izlemenin faydalı olacağını dile getirdi.

Tuvalet eğitimi sürecinde baskıcı ve zorlayıcı olunmaması gerektiğini hatırlatan Şeyma Aykut, “Örneğin; çocuğa sürekli “Tuvaletin geldi mi” diye sorarsanız, çocuk bu duruma direnç gösterebilir” diyor.

Tuvalet alışkanlığının bir anda kazanılamayacağını ve çocuktan çocuğa değişebileceğini anlatan Aykut, bazı çocuklarda birkaç gün süren bu eğitimin bazı çocuklarda daha fazla sürebileceğinin altını çiziyor.

Eğitime başlamadan önce ve eğitimi verirken çocuğu hiçbir zaman korkutmamalı, zorlamamalı ve baskıcı olunmaması öneren Aykut, ebeveynler sabırlı ve kararlı olmalarını tavsiye etti.

Tuvalet Eğitiminde Zorlama Yok
Tuvalet Eğitiminde Zorlama Yok

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN