Tuzun Hem Fazlası Hem de Azı Zarar | Sağlığa Yürü

Tuzun Hem Fazlası Hem de Azı Zarar

Tuzun Hem Fazlası Hem de Azı Zarar

Hipertansiyonun tüm dünyada olduğu Türkiye’de de çok sık görülen, önemli bir halk sağlığı sorunu.

Araştırmalar tuzun ne çok fazla ne de çok az kullanılmaması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Türk Nefroloji Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Derneği, Türk Hipertansiyon Böbrek Hastalıkları, Türkiye Endokirinoloji ve Metebolizma Derneği bir araya gelerek Hipertansiyon Uzlaşı Raporu hazırladı.

Sağlıklı yaşam için günde 5-6 gram, yani bir çay kaşığı kadar tuz alınması yeterlidir. Oysa birçok toplumda günlük tuz tüketimi 10 gramdan fazladır. Ülkemiz ise bu konuda dünya liderlerinden birisi konumundadır. Yapılan çalışmalar, toplumumuzda günlük tuz tüketiminin 14-18 gram arasında olduğunu göstermiştir.

Aşırı tuz tüketiminin en olumsuz sonucu kan basıncını yükseltmesidir. Tuz tüketiminde her altı gram artış ile sistolik kan basıncı 4-8, diyastolik kan basıncı 2.5-5 mmHg yükselir. Öte yandan, aşırı tuz tüketimi hem kan basıncını yükselterek, hem de bundan bağımsız olarak kalp-damar hastalıklarına, inmeye ve kronik böbrek hastalığına yol açabilir. Ayrıca, aşırı tuzlu beslenenlerde mide, akciğer, testis ve mesane kanseri ile osteoporoz risklerinin de arttığı gösterilmiştir.

Tuz tüketiminin yaklaşık 6 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin % 20-25, kalp krizine bağlı ölümlerin % 10-15 oranında azaltılabileceği öngörülmektedir.

Ancak, son zamanlarda yayımlanan birçok çalışmada önemli bir tehlikeye işaret edilmektedir. Bu çalışmaların sonuçlarına göre günlük tuz tüketimi ile ölüm ve kalp-damar hastalıkları riski arasında “U” şeklinde bir ilişki vardır. Yani, ölüm ve kalp-damar hastalıkları riski sadece aşırı tuz tüketenler de değil, çok az tuz tüketenlerde de artmaktadır. Üstelik düşük miktarda tuz tüketenlerdeki risk artışı aşırı tuz tüketenlere göre daha yüksek görünmektedir.

Tuz tüketimini azaltmanın hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı sıklığının ve bunlara bağlı ölümlerin azaltılmasına önemli katkı sağlayacağı aşikardır. Ancak, tuzun normal vücut işlevleri için gerekli bir madde olduğu unutulmamalı ve tuz tüketimini aşırı azaltmanın emniyeti sorgulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN