Tuzun Zararları Nelerdir? | Sağlığa Yürü

Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuz neden zararlıdır? Aşırı tuz tüketimi hangi hastalıklara neden olur? Tuzun zararları neler? Tuzun zarları nelerdir? Tuz zararlı mıdır?

Aşırı tuz tüketimi en az sigara kadar toplum sağlığına zararlıdır.

Tuz, damar içindeki sıvı miktarını artırarak ödeme yol açmaktadır. Çok tuz tüketimi tansiyonu yükselterek yüksek tansiyona neden olmaktadır. Koroner arter yani kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini, buna bağlı olarak kalp krizi, inme ve felç riskini artırmaktadır.

Mide kanseri ve osteoporoz ihtimallerini yükseltir. Yine fazla tuz tüketimi insülin direncine yol açarak obeziyete, gebelerde ise gebelik zehirlenmesine neden olabilmektedir. Kullanılan tuz tüketimini azaltmak bu hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir.

Kullanılan tuz miktarının yavaşça azaltılmasıyla az tuzlu yeme alışkanlığı edinilebilmektedir. Yetişkinlerin ve özellikle çocukların yemeklere tuz eklemesini önlemek amacıyla sofralardan tuzlukların kaldırılmasında fayda vardır.

Gün içinde tüketilen hazır gıdalarda belli bir miktar tuz bulunduğu için ekstra tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Yine hazır gıdalar tüketilirken daha az tuz içerenler tercih edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN