Vertigo Nedir? | Sağlığa Yürü

Vertigo Nedir?

Vertigo Nedir?

Vertigo nedir? Hareket halüsinasyonu nedir? Hareket halüsinasyonunun sebebi nedir? Vertigo nasıl ortaya çıkar? Vertigo hastalığının tedavisi nedir? Vertigo genetik midir?

En basit tanımıyla “hareket halüsinasyonu” olarak nitelendirilen vertigo, bir hareket olmaksızın kişinin bir hareket varmış hissine kapılması veya vücudun normal bir hareketine karşılık kişinin bu hareketi oldukça abartılı olarak algılaması demek.

Baş dönmesi ifadesi tüm vertigo durumlarını kapsamasına karşın, tüm baş dönmeleri vertigo olarak sınıflanamıyor. “Vertigo başlı başına bir hastalık değil vücudun denge sisteminin bozukluklarında ortaya çıkan bir semptom” diyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Suat Bilici, vertigoya yol açan pek çok neden olduğunu belirtirken, bazı psikolojik rahatsızlıklar veya kişinin içinde bulunduğu çevresel şartlar sonucunda da ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

“Özellikle depresyon, anksiyete ve panik atak vertigo ataklarını tetikleyebilir” diyen Doç. Dr. Suat Bilici, ayrıca yoğun iş şartlarında çalışan ve kronik yorgunlukla stresten muzdarip olanlarda vertigonun kronik ve tekrarlayıcı hale gelebileceğine dikkat çekiyor.
Böyle bir durumda stresin giderilmesine yönelik destek alınması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Vertigo Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN