Yeme Bozukluğunun Belirtileri | Sağlığa Yürü

Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Yemeyle ilgili takıntılı düşünce, davranış ve duyguların ipucu olabileceğini belirten uzmanlar, çocuklarda ve ergenlerde görülen yeme bozukluğunun bunlarla anlaşılabileceğini ifade ediyor.

Gençlerin sosyal medyada gördükleri fenomenlerin sıfır beden olmasından kötü etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, ailenin tutumunun da yeme bozukluğunda etkili olacağını söylüyor.

 Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Saadet Aybeniz Yıldırım, çocuklarda ve ergenlerde yeme bozukluğuna yol açan etkenler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Çocuk ve ergenlerde yeme bozukluğu olduğunun birtakım ipuçlarından anlaşılabileceğini belirten Saadet Aybeniz Yıldırım, “Örneğin kişinin yeme hakkında takıntılı davranışlarının olması ya da takıntılı düşünce ve duygulara sahip olması ipuçları olarak değerlendirilebilir. Örneğin kalori hesaplarının çok sık yapılması, bedenleriyle ilgili uğraşların olması, aşırı egzersizlerin yapılması, fazla yenildikten sonra kendini aç bırakmak davranışlarının sıklıkla tekrar etmesi ve yoğun diyetlerin yapılması sonucunda da yeme bozukluğu olduğunu anlayabiliyoruz.” dedi.

Yeme Bozukluğunun Belirtileri
Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN